Списъкът от реформи, предложен от Гърция през миналата седмица и имащ за цел да спечели доверието на кредиторите, "далеч не е завършен", заяви през уикенда ръководителят на Еврогрупата – Йерун Дейселблум.
По време на събитие в Амстердам в неделя той посочи, че гръцките предложения са "сериозни", но недостатъчни и допълни, че е малко вероятно Атина да получи нов транш от настоящата спасителна програма до края на месеца.
Дейселблум каза, че досега Атина е направила шест предложения, но се очакват да бъдат представени още.
Тези предложения са едва първата шестица. Само те въобще не могат да бъдат приети, тъй като представляват едва 30 на сто от предложенията, които гръцките управляващи настояват да бъдат заменени в текущата спасителна програма, посочи шефът на Еврогрупата.
Коментарите на Дейселблум се отнасят до плановете на новото гръцко правителство да замени някои от мерките за бюджетна консолидация, договорени с предишното правителство, чрез представяне на списък с други различни реформи.
Междувременно водещ депутат от Консервативния блок на германския канцлер Ангела Меркел описа излизането на Гърция от еврозоната като "чудесна възможност" за страната да укрепи икономиката си. Това е пореден знак за германските нагласи за възможен сценарий, известен като "Grexit".
Петер Рамсауер, бивш министър на транспорта от предишен кабинет на Меркел и председател на Комисията по икономическите въпроси в германския парламент, е може би най-известният политик в лагера на германския канцлер, който стои зад идеята за напускане еврозоната от страна на Гърция.
С напускането на еврозоната, както предложи и министърът на финансите Волфганг Шойбле, Гърция може да подобри своята конкурентоспособност от гледна точка на една нова драхма, написа той във водещ материал за немското издание "Билд".
Това ще даде на Гърция една чудесна възможност да се поднови икономически и административно, след което отново да се върне в еврозоната от позиция на силата, допълни той.
В същото време канцлерът Меркел, както и финансовият министър Шойбле продължават да заявяват публично, че те не искат Гърция да напусне Единния валутен съюз. Но редица високопоставени ръководители в Берлин са все по-скептични относно готовността на новото гръцко правителство да изпълни реформите, които Германия смята, че са необходими за осигуряване на допълнителна финансова помощ за Атина.
От своя страна президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер подчерта, че Гърция никога няма да напусне еврозоната и че това би оказало непоправими щети на Европейския съюз.
Европейската комисия е на мнение, че никога няма да има сценарий "Grexit", заяви той през уикенда за немския вестник Welt am Sonntag. Никой с отговорна позиция в Европа не работи за излизане на Гърция от валутния съюз. Страната е и ще остане член на валутния съюз, подчерта той и допълни, че подобен негативен сценарий ще доведе до непоправими щети върху репутацията на Европейския съюз по целия свят.