Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

О.р. ген.-лейтенант Атанас Самандов: Необходима ни е нова ескадрила за ВВС

Снимка: БГНЕС

Офицерът от резерва генерал-лейтенант Атанас Самандов, секретар по отбрана и сигурност на президента Росен Плевнелиев, подчерта, че армията е една от структурите, претърпяла най-много промени през последните 25 години. Той подчерта и че военнослужещите подпомагат населението при различни природни бедствия и аварии.

Армията не е само консуматор, но също дава и сигурност! Имаме декларирани формирования към НАТО, които трябва да отговарят на определени изисквания и условия. Не може изведнъж да се промени армията, тъй като изисква един огромен финансов ресурс...Това, което е определено като ресурс, е много малко за българската армия. Това, което е планирано за 2015 година е 1,19 на сто от БВП. Знаете комко много се промени геополитическата обстановка...

На въпрос дали наистина е необходимо да се купува ескадрила, както министърът на отбраната Николай Ненчев заяви в интервю за вестник "Сега", генерал Самандов отговори:

Ресурсът, който остава като часове, е много малък, на самолетите, които имаме във ВВС. Движението и въздушното разузнаване в Черноморския регион стана много по-голямо от това, което беше преди години. Това изисква да има дежурни сили и средства да изпълняват задачи. Необходимо е част от тази техника да се приведе в нормално състояние и трябва да се купи нова техника, която да не ни поставя в зависимост от тези, срещу които водим дежурство. Тази техника трябва да се купи предварително, за да има време за усвояването й, срок от 2-3 години е необходим за това... Разбира се, че е необходима ескадрила! В тези девет проекта, които ще се разглеждат на Консултативния съвет, има и проект за създаване на българска бронирана машина заедно с партньори. Заплахите са много. Един път е бежанската вълна. Другият момент - може да възникнат различни провокации по нашите граници, ние трябва да имаме готовност! Другото, което искам да кажа - като член в НАТО  и ЕС може да се наложи да изпратим определен контингент на различни места според това, което сме декларирали в договорите с тези организации! Ако искаме действително да имаме сигурност, ние не трябва да чакаме събитията да се случат, а да имаме превенция. Не е казано, че необходимите около 4 милиарда лева за армията трябва да се извадят в момента, това може да е продължителен период от 10-15 години. Определени са девет проекта, приоритетно трябва да се разгледа придобиване на нов самолет, за бронирана бойна машина, за домодернизиране на фрегатите, на системата 3D радарите, борбата за киберзащита, която трябва да се направи, специализиран център за управление на съвместното командване на силите...Трябва да започне старт на всичките проекти планомерно и в рамките на десет години да се реализират.

Цялото интервю на Лили Маринкова с о.р. ген.-лейтенант Атанас Самандов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени