В различните региони на България, за една и съща работа, медицинските специалисти получават различни доходи. В същото време има и неописуемо високи доходи. Бихме искали, както в Германия, както в Македония, да започне разговор не само за началните работни заплати, които ние договаряме на всеки две години...
Посоката на контрол на харчовете в здравеопазването е правилна, но цялата система е недофинансирана, което е причина за миграцията на лекарите и медицинските сестри, изтъкна той.
Трябва да започнат разговори за определяне на таван на възнагражденията в здравеопазването, защото не е тайна, че някои специалности взимат по 30 000 и над 30 000 на месец, а някои не могат да докарат и 1000. Да не говорим за разликата в заплащането на медицинските сестри, които в някои от общинските болници не могат да достигнат нивата от предишното договаряне.Eдна от идеите е, както има защитени училища, да има и защитени болници, защото проблемът с общинското здравеопазване е на първо място. Не е тайна, че повечето от хората боледуват от банални заболявания. Те търсят най-близкото място, където да бъдат лекувани. Много често тези пътеки са с ниско заплащане и естествено, които работят в общинските болници, получават ниски възнаграждения.
Интервюто на Борислава Борисова с д-р Иван Кокалов можете да чуете от звуковия файл.