В книгата „Архитектурни теории в монолози“ Георгий Станишев представя и коментира теоретични доктрини, философски концепции и творчески стратегии на редица от влиятелните архитекти през последните 30 години, като разчертава картография на архитектурната култура на преходния период между две столетия.
Текстовете са основани на лични разговори и интервюта, проведени от автора в периода 1985–2015 година.
Събран е един материал, който дава представа за това какво се случва през тези 30 години, като постепенна еволюция на представите за света, ако щете. Архитектурата е едно огледало на това как ние си представяме нашето присъствие в по-широк мащаб, каза в интервю за предаването „12+3“ арх. Георгий Станишев.
Според него книгата дава много по-широка представа за професията на архитекта и изобщо за архитектурата, в рамките на което поле проектирането се оказва някакъв център, около който се развива колосална периферия от различни други активности.
Една от перифериите е чисто визионерните проекти, които никога не са имали предназначението да бъдат построени. В началото на века не повече от 20% се построява от това, което е проектирано и което е създадено като концепция за бъдещето. Ако четете монолога със Заха Хадид в тази книга ще видите, че тя изцяло счита за свои корени намиращите се в руската култура. Къде е Ирак, откъдето тя произхожда, арабската култура, после образованието й е в Лондон е цялата европейска култура - шлайфана и преработена, но тя е ходила много пъти в Русия. Тя казва, че Малевич и Яков Чернихов са едни от хората, които предопределят нейното разбиране. Моделирането на нейната архитектура, на практика произтича оттам, сподели факти от разговора си с Заха Хадид архитект Станишев.
Цялото интервю с Георгий Станишев можете да чуете в звуковия файл.