Международният валутен фонд започна редовния си преглед на българската икономика. Мисията е първа след стрес тестовете на банковата система и според бившия финансов министър Симеон Дянков тя ще е положителна на база на това, което е направено през последните месеци.
В интервю за Радио Пловдив Дянков заяви, че не смята ново КТБ да се задава на хоризонта. Според него новият регулатор в БНБ е много по-сериозен и няма да допусне подобно нещо, а и политиците си научиха урока да не играят с банките.
Банковата ни система от една страна е стабилна, но от друга страна не изпълнява основната функция на една банкова система - да кредитира бизнеса. За това, ако се погледнат данните и за миналата, и за тази година, българската икономика върви сравнително добре -около 3%, но от друга страна всички икономики около нас - Румъния, Словакия, Полша, Унгария, Чехия вървят по-бързо от нас. И за мен основната причина е, че банковата ни система, всъщност не си изпълнява функциите, коментира още бившият финансов министър.
По думите му капиталовата адекватност у нас е висока, което за стабилността е добре, но за ръста на икономиката не е добре.
Следователно и за банковата система , а и като цяло за държавната политика, трябва да се върнем на темата -по какъв начин ние растем не с 3% както е в момента, а с 4-5 на сто, както е в съседните държави. Тук трябва и държавата да помисли как да стигнем до 5 % ръст, заключи Симеон Дянков.
Той допълни, че ниските лихви у нас намаляват възможностите на банковата система да финансира реалната икономика и предприятията.
По повод кредитната политика на сегашното правителство, Данков е категоричен, че на страната не и трябват нови кредити.
Той припомни факта, че големият скок в държавния дълг е станал точно около "аферата КТБ" .
Дълговата спирала до голяма степен се определя от КТБ. От 15% дълг спрямо БВП през 2012, внезапно дългът през 2014 скочи на 25% и сега вече е 30 %. Сегашното правителство обяви изтеглянето на доста дългове, реално то изтегли по-малко, от колкото първоначално бе заявено , защото не бе и нужно, коментира още Симеон Дянков.
Той допълни, че му харесва факта, че в следващия бюджет, който скоро време ще тръгне към Парламента,първоначалните идеи е да няма допълнителни кредити
Икономическата среда в Европа е такова, че на България наистина не и трябват нови кредити, категоричен е бившият финансов министър.
Дянков допълни, че лично той не е привърженик на големите разходи за въоръжаване и лично той би дал повече пари за образование.
Основният проблем в момента в България е, че от всеки клас, който завършва в средното училище, някъде около 25 % от учениците почти веднага напускат страната. Това всъщност е големият проблем за българската сигурност, а не колко хеликоптера или военни самолети имаме, посочи още Симеон Дянков
Цялото интервю може да чуете от прикачения звук файл.