Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Полската авторка Кая Малановска гостува в България за представянето на книгата си "Дребните шемети на всекидневието". В интервю за "Хоризонт" тя разказа за раждането на книгата:
Бях на 32-34 години, когато я написах абсолютно случайно. По това време имах депресия и в рамките на автотерапия си водех записки за това какво се случва с мен през този период на боледуването ми. Тогава съпругът ми се загледа в тези записки и без моето знание ги е изпратил на позната, за да бъдат издадени.
Запитана дали книгата ще бъде полезна за страдащите от депресия, Малановска посочи, че това е книга, в която подсъзнателно е направила опит за премахване на табуто от тази болест. В семейството на авторката депресията се предава като генетично заболяване. Всеки шести боледува от депресия, но рядко си даваме сметка за този факт, допълни Кая Малановска.
Има ги и двата типа депресия – наследяване на депресията - тогава тя е нелечима, но има и симптоми на депресия, която се проявява според начина на живот – при преживяване на дълбок стрес, отбеляза още полската авторка.
В коментар за политиката на консервативното правителство в Полша, касаеща жените и абортите, Малановска подчерта:
Потисната съм от политическата ситуация в Полша, но се гордея с жените които се събраха и показаха, че могат нещо, че са голяма сила. Самата аз участвах в тези протести. Опасявам се, че новият закон ще бъде компромис. Правителството предлага да плаща на жените да родят дете, заченато по време на изнасилване.
Политиката на правителството в момента засяга до голяма степен и писателите, каза още Малановска и даде пример с това, че на известната писателка Олга Токарчук е била отказана награда за превод.
Кая Малановска е биолог по образование. Има докторат за генетика на бактериите в университета в Илинойс.
Цялото интервю с нея чуйте от звуковия файл. Преводът в ефир е на Мария Григорова.