Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографът Асен Великов в плен на фолклорната магия

Асен Великов
Снимка: facebook

Клубът на фоторепортерите в подлеза на столичното Ларго посреща гостите си с изложбата "Различната България" на Асен Великов. Това е десетата експозиция на "Различната България". Преди София изложбата е преминала през Варна, Бургас, Девин, Мездра, Левски, Боровец.

Асен Великов превръща хобито си - фотографията, в основна професия. Неговите фотографии са свързани с българския фолклор, с българщината. Той заснема портрети на хора в народни носии, защото по думите му това е живописно, пъстро. Според него впечатляващи са самите ритуали, които хората се опитват да възстановят и да възродят с много емоция. Хората, с които Асен Великов се е запознал в тези среди са много човеци, не са просто сенките, с които се разминаваме всеки ден по улиците, а са хора с визия, с душа. Всеки един от образите по някакъв начин докосва душата на фотографа. В предаването "Преди всички" той сподели какво го мотивира:

България, която виждаме в новините, започва с грабежи, с убийства, с насилие. Искам да обърна внимание на тази България, която остава по-встрани за масовия слушател или зрител.

Хората, които са се потопили във фолклора, в българщината не са "различната България", смята Асен Великов:

Това си е нашата България, а в случая допуснахме нашата България да стане различна.

Допреди половин година снимките на Асен Великов не са били режисирани, но напоследък в тях има лека намеса на автора в кадъра.

Това, което има значение за фотографа е скритата, непринудена емоция, да заснеме жеста, мимиката, сълзата, усмивката. Той акцентира много на очите, защото те са най-показателни, улавя нежността в израза на лицата, онази обич, в която личат силата и коренът на семейството.

Асен Великов е свързва с хора, които са негови сподвижници, занимаващи се с възраждането на българщината, но не точно с фотография. Един от тях е Ивайло Шопски с проекта му ,за пътуващо читалище "Бащино огнище", режисьорът Зорница София, която засне филм за Румена воевода.

Самият автор обича да се облича в носия. Той се чувства комфортно в нея, но когато всички около него са в носии, тогава вече е по-запленяващо и завладяващо. Пред "Хоризонт" Асен Великов разказа и за Роженския събор, където по негови впечатления хората са показали, че са имали нужда да си купят носия, да се облекат в нея.

Новият проект на Асен Великов е адресиран към Етнографския музей и ще се състои през февруари. Фотографът има идея и за една изложба, обособяваща само фотографии от народни ритуали.

Още за фотографа и неговите идеи слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна