Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Снимки от стари ленти, обитаващи тавана на едно ателие, събират големи и малки житейски събития, свързани с различни хора. Общото между тях е, че са част от проекта "Намерена фотография" – в него забравени фотографии разказват отминали събития в нов контекст. Това се случва, след като фотографът Тихомир Стоянов започва да събира стари ленти и да вади образите от тях от забравата. Всичко започва преди няколко години, спомни си той в предаването "Хоризонт до обед":
Пазарувайки на битака разни антикварни неща от социализма, попаднах и на снимки и негативи, които ми станаха много любопитни – самият изказ и начин на заснемане е различен и по-нестандартен от днешните фотографии. После от чисто любопитство започнах да купувам негативи. Първите ми бяха от "Българска телевизия", с художествена стойност, много интересни. Започнах да се интересувам в световен мащаб има ли такова течение. В Европа е много застъпено.
Така снимките, събрани от салоните на антиквариати, разпродажби и прашни кашони се превръщат в безценен източник на сюжети от миналото.
Сега фокус в работата на фотографа е да представи един събирателен образ, озаглавен "Семейство Стоянови: историята на спасена фотолента". Проектът в развитие до момента е събрал около 250 сканирани негатива и около 300 стари снимки. Периодът обхваща времето от 30-те години на 20-и век до 90-те, целият отрязък на социализма и преди него:
Като цяло този проект е някаква визуална история на българския народ от първо лице.
Тихомир Стоянов сподели още, че се е сдобил със специален скенер, който да ускори сканирането на ролкови филми. Запитан какво е усещането да се заровиш в старите ленти на непознати хора, той отбеляза:
Има голяма доза носталгия, има воайорство. Разглеждам ги чисто фотографски, като визуална култура на обикновения човек по онова време. Откривам също предмети от социализма, позабравени, изчезнали от бита и таваните.
В днешния дигитален свят хората не осъзнават риска, че спомените им могат да "изгорят" и да изчезнат, въпреки многото back up-и, казва фотографът.
Какво се крие зад старите негативи – слушайте в звуковия файл.