Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи европейски симпозиум за морските крайбрежия в Приморско

БНР Новини

Много преди да започне астрономическото лято на 2017 година, Приморско открива новия активен сезон с престижни прояви на конгресния и конферентен туризъм. От 8 до12 май градът е домакин на Първия европейски симпозиум на тема: „Проучване, опазване и управление на биоразнообразието на Европейските морски крайбрежия (RCMBES)“.
Зад дългото заглавие стоят още по-дълги десетилетия неуморна работа от страна на водещи световни учени и общественици , за да се откроят ролята и значението на морските крайбрежия на Стария континент. В симпозиума заявяват участие специалисти от България, Австрия, Испания, Италия, Казахстан, Обединени Арабски Емирства, Румъния, Русия, Турция и Украйна. По време на форума се очертават 7 тематични секции с 50 доклада, чиято основна цел е инициирането на международна интердисциплинарна изследователска общност за опазване на крайбрежното биоразнообразие, в духа на програмата на ЕС за Черно море. От изключително важно значение е да се формира авторитетен международен екип, който да подпомага устойчивото развитие на европейските общини в крайбрежните зони, тяхното управление да допринася за съхраняване на уникалното биоразнообразие.
Симпозиумът се провежда под патронажа на акад. Никола Съботинов, председател на БАН в периода 2008 - 2012 г. Инициативата се радва на широка обществена и институционална подкрепа от БАН, университети, банки, фондации, общини, туристически фирми, сдружения, включително и Рибарското селище край Бургас чрез сдружението му „Морски сговор”.
Рибарското селище край БургасРибарското селище край Бургас е пред завършване на процедура за обявяването му за нематериално културно наследство от ЮНЕСКО. Плетенето на рибарски мрежи е съхранено като хилядолетно умение на неговите обитатели. Прилежащата защитена територия е част от богата на растителни видове лагуна със забележителна орнито фауна. Лагуната е включена в границите на Натура 2000.
Срещата в Приморско поставя началото на богат конгресен, конферентен и културен календар по Българското Черноморие през сезон 2017. Районът е изключително благоприятен за развитието на целогодишен устойчив туризъм, с екопътеки, етномаршрути, селски, кулинарни, историко-познавателни обекти и прояви. Опазването на ценния природен ландшафт, в съчетание с удивителните многопосочни дадености могат да превърнат района в истинска перла на крайморска Странджа, която да бъде образец за хармоничен модел на общуване между човека и околната среда.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна