Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на социалистическото изкуство в София представя изложбата "Митологеми на героичното"

Снимка: БГНЕС
Изложбата "Митологеми на героичното" се открива на 4 май в Музея на социалистическото изкуство в София.

В интервю за предаването "12+3" Николай Ущавалийски, уредник на изложбата, разказа:

Фокусът на изложбата е в категорията "Героично“, която като образна категория е една от централните митологеми на социалистическото изкуство. Мога да кажа, че това е втората поредна изложба от една по-дългосрочна програма на Музея на социалистическото изкуство, която се стреми на сюжетно-тематичен принцип да представи българското изкуство от социалистическия период. Сега се опитваме да фокусираме вниманието на публиката върху една от най-съществените образни категории в идеологическите форми на изкуството, а именно героят антифашист. Изложбата включва 60 произведения на живописта и графиката. Като автори не мога да кажа колко точно са, но стремежът ни е да покажем едни от най-знаковите за този вид изкуство произведения на автори, сред които трябва да се подчертаят имената на Стоян Венев, Стоян Сотиров, Никола Мирчев, Илия Петров, Тодор Динов, Златка Дъбова, Анастасия Панайотова, Тодор Панайотов и други.

Ние показваме произведения и преди 1956 година, и след това, защото във всяко едно произведение на изкуството един подготвен и интелигентен зрител може да усети, да види политическия климат на времето, в което са създадени, допълни Ущавалийски:

През периода на Сталинския култ и властващата нормативна естетика в изкуството се създават картини, които са шаблони, в които акцентът е поставен на повествователното начало, на детайла. Стремежът тогава е бил за един леснодостъпен художествен език, понятен за всички, за най-широките слоеве на обществото, докато след 1956 година и така нареченото разкрепостяване в българската култура нещата се променят чувствително, художниците се завръщат към същностните измерения на художествения акт, към понятия като: художествено внушение, художествено обобщение. Тази сюжетна повествователност, която е властвала до този момент, отстъпва на едни символно-алегорични решения, в които акцентът е поставен върху художественото въздействие на творбата и на образа.

Цялото интервю с Николай Ущавалийски можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени