Творбите на Русев красят различни точки на света - от Олимпийския парк в Сеул, през Австрия до Мексико и далечна Япония. Негови скулптури са част от престижни колекции в Белгия и Германия.
Иван Русев разтваря и старите албуми на своя род, за да покаже уникални снимки, съхранили мигове от времето на Първата световна война. На една от фотографиите е и младият Иван Вазов.
Скулпторът лансира идеята преди българското председателство да се създадат скулптури в контекста на парковата среда и подходите към НДК:
Паркът "Градинката" пред НДК - това трябва да са зони, които да са интересни и приятни за преминаващите хора. Не със стряскащи монументи и високи стърчилки, а по-скоро с уникални изпълнения на автори, които се съобразяват със средата и едно от важните условия е техните произведения да служат на преминаващите хора, тоест съвременно изкуство. Разбира се, не изключваме и инсталации, и съвсем нови подходи - пърформанси, светещи фигури.За стария монумент, който е голям проблем от години, Русев смята, че не би трябвало създадени произведения с лека ръка да се унищожават:
Проблемът е, че паметникът не е поддържан от години. Аз съм свидетел - през 1986-а година, когато водих един френски колекицонер, той беше изключително впечатлен от този паметник. Направи над 100 снимки и имаше намерение как някои фрагменти, отливки, по някакъв начин да пренесе във Франция.
По отношение на тези паметници изчакайте още малко, защото тези паметници никога повече няма да се повторят и те вече са сред най-интересните атракции, призовава Русев:
Все още не можем да осъзнаем каква ценност имаме. Дори Паментикът на съветската армия, който в момента е поруган, но след време това ще бъде страшен хит, защото това никога повече и никъде няма да се повтори.
Би могло тези паметници от комунизма да се пренесат в едно отворено природно пространство, както е в Литва, но нещата опират не само до пари, а и до интелект, казва още Иван Русев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.