Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Lactobacillus Bulgaricus и съкратен живот по български

Туристическият рекламен слоган „Посетете страната на столетниците!” все още привлича японски туристи към България

БНР Новини
Д-р Стамен Григоров - откривател на Lactobacillus Bulgaricus.
Снимка: архив

Дали България е орисана заради Lactobacillus Bulgaricus да е страната на столетниците? Или всичко е толкова относително и отдавна се намира на територията на митовете и легендите, че няма значение дали си българин или друг в съвременния Евросъюз, въпреки че… Безвъзвратно е нарушено доверието в качеството на храните за едни и други в европейското семейство. От Българската агенция за безопасност на храните официално обявиха, че има разлика в съдържанието и в цените на храните, продавани у нас и в останалата част от Европа. Защо, кое и в чия полза - сякаш тепърва предстои да се изяснява или ще стане като на сватба: ако има някой, който да възрази срещу този съюз, да говори сега или да замълчи завинаги.
Дали Lactobacillus Bulgaricus действително забавя стареенето на организма, подобрява вътрешния микробен баланс, укрепва имунната система, пази от алергии и други беди? Всички здравословни ефекти на бактерията са доказани и описани в научни трудове, включително и от носителя на Нобелова награда Иля Мечников преди десетилетия. От това откритие ли тръгва митът или реалността, че българите живеят до 100 години, благодарение на редовната употреба на кисело мляко? Всъщност, все още хиляди японци посещават страната ни за Празника на розата, като избират туристически пакети с рекламния слоган: „Посетете страната на столетниците!”.
В село Студен извор, община Трън, е Музеят на киселото мляко, който навърши 10 години от откриването си. Там ни посреща уредничката Даниела Антова, отвън на пейката се заговаряме и с дядо Антон Мичов. Даниела става наш гид в музея, а с дядо Антон си говорим за нещата от живота, шуробаджанащината и бурканчетата с истинско кисело мляко - чуйте още в звуковите файлове.






Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени