Трябва да се направи едно разграничение за тези хора, които са извън границите на сегашна България – дали те са етнически българи, или става въпрос за български граждани, каза в „Хоризонт до обед“ проф. Катя Владимирова, чиято преподавателска и изследователска работа е свързана с областта на управлението на човешките ресурси и икономиката на труда, пазар на труда и политики за заетост:
При съвременната миграция една голяма част не са от българския етнос, така е и с изселванията – да, могат да се съберат толкова хора, излезли извън пределите на страната. Около сегашните ни граници има територии, които са населени с българско население или хора, които по-рано са били част и ли граждани на държавата България. Но дали сега всички са такива и как се самоопределят, това знаят само някои институции.
Съвременната миграция от България е смесена. Жените по-често мигрират от мъжете. Проблемът на България е, че намалява населението й, което е в страната, каза тя и уточни:
Населението на България намалява. Намалението около под 2 милиона, около 1 милион и 800 хиляди, по данни 89-а година, откакто имаме реален процес на намаляване общата численост на населението на Република България. От 1 милион и 800 хиляди близо 2/3 се дължи на превеса на смъртта над раждаемостта – т.е умират повече, отколкото се ражда. Това е проблемът на България - че намалява населението й, което тук, основното. Миграцията у нас е резултат от икономическо и социално развитие, както и от свободния избор, както и членството на България в ЕС.
Подробности можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Савелина Савова.