Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверка по сигнал за отровени кучета в Каварна

Снимка: Радио Видин


През изминалата седмица граждани сигнализираха програма "Хоризонт" за поредица случаи на отровени кучета в Каварна.  Притеснителен според хората е фактът, че мъртвите животни са открити в централната градска част, близо до училище, детски площадки и пешеходни зони. Каква е реакцията по проблема на община Каварна  и продължава ли да има такива случаи, провери кореспондентът на БНР в Добрич Мая Щърбанова. 

Пред "Хоризонт" Димитър Иванов, който е известен в Каварна с любовта си към животните, разказа, че на 25 януари му се обаждат хора, че до пазара са видели отровено куче, което едва диша.  Той веднага отива на мястото, взема кучето, за да го занесе някъде надалеч, извън обсега на хората, но по пътя си открива още едно агонизиращо животно.  Тогава подава сигнал на тел. 112. По-късно вижда общо 15 трупа на кучета -  и безстопанствени, и домашни.  


По думите на Димитър Иванов сигналът е бил изпратен до отдел "Екология" към община Каварна, но от там не се отзовават.  Полицията пристига на мястото час и половина по-късно и след поредица от обаждания от притеснени граждани: С голи ръце местихме кучетата от пътя.  Минаваше майка с деца, нямаше кой да ги измести тези кучета.

Граждани на Каварна споделят, че нееднократно са се обръщали към общината с молба да се намери вариант за финансиране за изграждане приют, какъвто и до момента няма.  Последното искане е било внесено, придружено и от подписка с повече от 800 подписа: Смятам, че те не трябва да стоят на улицата, защото не е приятно, а трябва да бъдат прибрани в приют и да бъдат отглеждани, сподели жителка на крайморския град. 


Според Закона за защита на животните собственици на безстопанствените кучета са общините, тяхна е и задачата и да приемат и изпълняват програми за справяне с популацията на бездомните животни. От община Каварна отговориха, че общинската програма за 2018 година предстои да бъде приета и ще бъде публикувана на страницата на общината в интернет.  За същата програма през миналата година отпуснатите средства са били 25 000 лева.  Регистрираните домашни кучета в общината са 615, като са налагани санкции на собственици при нарушения.


Контролен орган на общините по отношение на изпълнението на програмата им за справяне с популацията на бездомните животни е Българската агенция по безопасност на храните. Главният инспектор в отдел "Здравеопазване на животните" в областната агенция доктор Огнян Тодоров каза, че според изготвената програма към закона, през 2011 година е трябвало вече да няма бездомни животни - което още тогава е било ясно, че няма как да се случи, тъй като отпусканите средства от държавата са много малко, а повечето общини нямат възможност да отделят собствен ресурс за изграждането на приюти. 


Каква точно е била използваната отрова в Каварна все още компетентните органи не казват, но според ветеринарите продаваните отрови в аптеките не биха могли да имат подобен ефект върху куче. Не би могло да бъде и селскостопански препарат, тъй като те имат силна и отблъскваща миризма.  Предположението е, че става въпрос за антифриз и намиращите се в него метилов алкохол или етилендиамин, които съвсем не са безобидни токсини. 

И въпреки че най-лесното е да се обвинят институциите и липсата на пари, в подобни случаи е добре и ние като граждани да се замислим, защото не бива да забравяме, че до голяма степен изхвърлянето на нежеланото вече домашно куче или пък неговото потомство, е причината на улицата сред нас да живеят все още бездомни животни, обобщава Мая Щърбанова 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна