„Норуз“ на персийски означава „нов ден“ или „ново начало“. През 2010 година ООН признава Норуз като Международен ден и празник на персийската култура.
Мегдади Мердад, артист и предприемач, който живее в България, обяснява, че честването продължава 13 дни, като последният е и най-важният. "Нашите учени всяка година отчитат минутите и секундите, за да определят началото на Новата година. Интересното е, че всяка Нова година се случва по различно време. Нека да дам пример - тази година посрещаме Новата година в 19.45.23, а следващата най-вероятно ще бъде в два часа сутринта, тоест имаме около 6 часа разлика всяка година", казва Мердад.
А защо точно на 20-ти срещу 21 март празнувате Нова година? Има две обяснения - първата причина идва от цар Джамшид, който обявява този ден за начало на Новата година, като определя и по какъв начин да се изчислява настъпването й. Всичко това е част от митологията. Втората причина е свързана с религията Заратустра като най-старата религия на Иран. "Ние вярваме и в двете причини, тъй като са с 6 хиляди години история", споделя Мегдади Мердад.
За новогодишната трапеза има задължително има 7 ястия, които на персийски език започват с буквата „С“, SIR означава чесън, Samanoo е подобно на жито, Sekeh – монета, Sabzeh е вид зелена салата, Sekeh означава монета, Sib е ябълка и Serkeh - зехтин. Всички продукти са свързани със здравето и парите.
"Поставяме огледало, за да се сбъднат нашите желания. Освен това четем и поезиятa на Хафез. Той е много известен и обичан в Иран. Всяка Нова година отваряме наслуки отдясно наляво неговата книгата „Диван“, за да видим какво ни очаква през Новата година. От прочетеното гадаем каква ще е съдбата ни през Новата годината. Може би знаете, че поезията на Хафез е свързана с любовта, надеждата и вярата. Когато и да прочетете откъс от неговото творчество, то винаги е едно прекрасно пътуване към живота", разказва Мегдади Мердад.
Още за празника и неговите символи - в звуковия файл.