Предвижда се социализирането на четири групи археологически паметници. От българска страна водещ ще бъде обектът Царев връх в Западна Рила между Благоевград и Рилския манастир – едно от най-големите скални тракийски светилища. „Това е най-интересната мегалитна тракийска обсерватория в България, известна ни до този момент“, поясни пред „Хоризонт“ проф. Васил Марков от Югозападния университет "Неофит Рилски" и допълни, че вероятно ще бъдат включени и някои от другите големи мегалитни паметници.
От гръцка страна акцентът пада върху античния град Амфиполи, където има открита македонска гробница с мащабите на царските гробници от столицата на Древна Македония. Около тази гробница кипят спорове дали не е на самия Александър Македонски. „С област Серес работим върху една обща територия в древността и това породи идеята да построим този трансграничен проект основно върху археологическите паметници“, уточни проф. Васил Марков.
Друга линия на виртуалните маршрути ще бъде посветена на възрожденските паметници и църкви, традиционна народна архитектура от двете страни на границата.
Транспортният коридор №4 и постоянният поток от туристи облагодетелства проекта и засилването на интереса към културно-историческото наследство на региона, убеден е проф. Марков.
Слушайте репортажа на Кети Тренчева в звуковия файл.