"Единственият начин да се пазим от фалшивите новини, от дезинформация, това е да има повече информация и да се даде възможност на всички граждани, на всички участници в социалните мрежи да се борят с това явление. Защото в момента мерките за борба срещу фалшивите новини изчерпват с надеждата, че Фейсбук, Туитър, Гугъл и големите компании ще наемат 10-20-30 хиляди души по целия свят, които да се занимават с прецеждане на вярната от невярната информация."
Вече наистина се чувстваме като "хванати" в глобалната мрежа, сякаш не можем да излезем от нея
Когато започнахме въвеждането на интернет в страната в края на 80-те и началото на 90-те години, не си давахме сметка какво може да се получи с масовото навлизане на интернет, сподели още Вени Марковски, който е събирал материал за книгата си в продължение на година. Изданието проследява развитието на интернет от зората му до нашето съвремие. Относно казуса с руската намеса в американските президентски избори Вени Марковски посочи:
Вени Марковски подчерта колко е важно да се прави разлика между живота в мрежата и реалния живот: "Затова заглавието "Уловени в мрежата" се получи в резултат на обществено допитване, което направих във Фейсбук. Ние вече наистина донякъде се чувстваме като че ли сме хванати в глобалната мрежа и не можем да излезем от нея. Ако се случи така, че човек, който е свикнал да работи с интернет, в интернет, няма достъп до мрежата - той или тя започват да се чувстват притеснени, нещо им липсва, страдат от абстиненция, ако щете."
Запитан възможно ли е бягството от интернет, Марковски отбеляза:
"Да не забравяме, че 3-4 милиарда души въобще нямат достъп до интернет, 700-800-900 милиона въобще нямат електричество според данните на ООН, които се публикуват редовно. Така че има много места, където няма интернет. В Щатите специално има например детски лагери, в които изобщо няма покритие на мобилните оператори и няма никаква електроника. Това е един от начините за почивка и отпускане, за "зареждане на батериите". Човек не бива да стои нон стоп до интернет. Това, което трябва да прави, е да бъде също толкова критичен към времето си в интернет, колкото е към времето си с каквото и да се занимава. Ако това му е работа, разбира се, е едно, но ако това е хоби или просто прекарване на приятно време, човек трябва да се ограничава по някакъв начин, за да може да си свърши и другата работа."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.