„Броят на цезарови сечения далеч надминава като процент броя на нормалните раждания в България. Според статистиката на СЗО и нейните стандарти той трябва да е 15%, а в България е 40%. Броят на акушерките, които се занимават с активно следене на родилките и в следродилния период, е само около 5000, а средната им възраст, казват чужди специалисти през 2016 г., е над 52 години. Всичко това са факти, които са обвързани в държави като Испания, с качеството на родилната помощ“.
Испания например е осигурила консумативните, медикаментите и заплатите на лечебните заведения. Ако броят на цезаровите сечения в една болница скочи над 20% годишно, тя преминава на специален одит, където се обсъжда и нейното финансиране, допълни Михайлов, който е открил „абсолютно фрапантни разсъждения, когато Стандартът за акушерство е бил предложен за обсъждане през февруари 2018 г.
„Че, видите ли, колко е печеливша родилната помощ, защото издръжката на едно легло струва 39 000 лв, а от пътеките за родилна помощ лечебното заведение получава 43000 годишно – тоест, 4000 лв. печалба. Докато ние гледаме на родилната помощ по този начин – като че ли това е бизнес, а лечебното заведение е дюкян - никога няма стигнем до положителни резултати…"
Трябва да бъде направена една дългосрочна програма, която да постави бременната жена в центъра на цялата система на родилната помощ с всичките ѝ права, всичките ѝ желания, разбира се под ръководството на специалисти“, коментира депутатът.