Тема на Ирина Недева за предаването ''Прeди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В полския град Гданск се намира най-големият Музей на Втората световна война. "Постоянната експозиция на приземния етаж е върху 5 хиляди квадратни метра. Две хиляди оригинални предмета и обекта са представени тук, включително документи, десетки хиляди копия, факсимилета, мултимедия" - разказва проф. Гжегож Беренд, заместник-директор на музея.
Музеят е създаден по инициатива на Доналд Туск, тогава премиер на Полша. Сградата е разделена на три нива - подземие, което разказва за самата война, партер - за всекидневието по време на войната, а кулите са посветени на бъдещето.
Музеят има образователни функции с акцент върху преживяното през войната от Полша и другите страни от Средна и Източна Европа. Той разкрива не само детайли от самата война, но и повече за една малко позната част от плановете на Хитлер. "Идеите за лебенсраум - жизненото пространство, от което има нужда Германия, са разработвани още от края на 19 век. Идеолозите на Третия Райх само ги радикализират. Хитлер просто повтаря, че Германия има нужда от територията до Урал. Ние познаваме Холокоста върху окупираните от Третия райх територии, но нали сте чували за план "Изток"? Според него 85 процента от етническите поляци е трябвало да бъдат преместени... какво означава тогава депортация и преместване знаете добре" - разказва проф. Беренд.
Целта на музея е да покаже Втората световна война през погледа на цивилните граждани. Това обаче предизвиква повод за политически скандал още преди музеят да бъде открит. Според полските националисти информацията за полските герои и постиженията на патриотизма е недостатъчна.
Музеят се опитва да покаже историята на войната извън националните граници - от нацистки плакати от Норвегия до подробности и документи за българското участие във Втората световна война няма пропусната история. Има дори зала, която показва войната през погледа на войниците от траншеите до военнопленическите лагери.
"Няма да намерите толкова разнообразна информация за Втората световна война в нито един музей в Полша. Фокусът е Европа като цяло. Разбира се Полша е част от нашата история, но посетителите ни виждат цялата история - чак до обекти, които идват от Азия, например като тези от Хирошима" - казва заместник-директорът на музея.