В детската градина проблемът с алтернативата на пластмасовите кутии е по-сложен за решение, тъй като всяко решение, което може да бъде взето, трябва да бъде резултат на някакъв компромис – или трябва да има снабдяване с бутилирана вода, с диспенсър, или родителите трябва да дават на децата си бутилки с минерална вода, които да бъдат техни лични, а третият вариант е да се приготвят индивидуални чаши. Това каза доц. Валентина Багдасарян от Национален центъра по обществено здраве и анализи в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
"Всички бутилки за минерална вода в търговската мрежа, независимо от обема, с изключение на бутилките за диспенсери, са изработени от пластмасата, която се маркира с номер 1, която има свойствата да бъде като порест материал, които ние не забелязваме, но, за съжаление, тя натрупва в порестия си материал замърсявания, които ние можем да внесем сами, пиейки от гърлото на бутилката, а може и да задържи в себе си част от съхраненото в себе си от преди това. Това ни навежда на мисълта, че едно такова шише, закупено от магазина, не може да се използва на следващия ден, защото замърсяването идва не от самата пластмаса, а от начина, по който ние сме се отнесли към нея. Те са за еднократна употреба. Отговорност на родителя е да се грижи за това", обясни тя.
Доц. Багдасарян посочи и риска при използването бутилки с механична помпа: „Пиенето на вода от шишета с механична помпа предразполага към натрупване на отпадък от чашите, но аз донякъде подкрепям този вариант, но трябва да се вземе решение, което да изкупува обратно този натрупан пластмасов отпадък за рециклиране. Пластмасовите чаши са с номер 5, това е една от най-благоприятните пластмаси, които нямат ендокринно натоварване.“
Доц. Валентина Багдасарян заяви, че употребата на диспенсър в детски градини не е проблем, въпреки съдържанието на Бисфенол А в пластмасата: „Бисфенол А е в минимални количества. То е безопасен за здравето.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.