"Още 70-те години на миналия век беше доказано, че когато в даден човек, независимо биологически дали мъж или жена, се съчетават двете неща - и мъжественост, и женственост във висока степен (това се нарича андрогинност), тази интеграция на психичните свойства ни дава много по-богат спектър от справяне, отколкото ако сме мъжкар, или някаква женичка от типа "пуфи", с розови панделки."
„Според някои проучвания и теории в началото е имало не два, а повече пола – три, четири, даже до шест ги докарват учените. Тоест, природата е експериментирала, но се оказва, че двата пола са оптимумът. Ако половете бяха повече – три-четири-пет-шест, се получава толкова огромно разнообразие, че системите много бързо изчезват. Като са два пола – както сме ние, има запазване на системата, тоест например 90% е стабилна и има 10% някакво разнообразие.“
"Към момента на едно зачеване 2:1 е съотношението мъжки към женски ембриони и тъй като именно мъжките са по-слаби, по-нестабилни, повечето от тях измират. Спонтанните аборти стават предимно с мъжки ембриони. В момента на раждането съотношението е 105 на 100 в полза на мъжките, защото природата знае, че те ще дадат повече фира по-нататък. Като станат на 20-30 години, се изравняват, а като станат на 60-70-80, жените са повече от мъжете", изтъкна още специалистът.
Мъжкият пол е по-нестабилен биологически
Заради по-различната адаптивна и еволюционна функция на двата пола мъжкият пол е по-нестабилен чисто биологически, за да може да генерира по-разнообразни неща и да експериментира, подчерта психологът:
„Ако в дадена ситуация даден проблем – биологичен, социален, психологичен, има десет възможни логически решения, разнообразието на мъжкия пол дава възможност да се изследват всички тези десет варианта. Два-три от тях са ужасни. Едно-две са страхотни – много хитри, много умни. Масата обаче – пет-шест варианта – са тези, които са устойчиви и добри. Тоест, целта на мъжкия пол е да експериментира с вариантите, от които половината са малко екстравагантни, но половината са ОК. Целта на женския пол е да гледа „сеира“ на мъжките, които се провалят и да заложи на стабилното. От десет мъжки пет не са много красиви, не са много богати, но стават и те залагат на тях, защото това е сигурно. Ако залагаха на лудите или болните, или гениите, красавците и богаташите – това е рисково.“
"Целта на женския пол не в контекста на двойката, а на човечеството, е да заложи на сигурното и да го предаде на поколенията, тъй като биологическата цел на жената е да е нещо като инкубатор, който ще пренесе добрите гени в следващото поколение", каза още Панайот Рандев.
Кризите удрят по-силно мъжете, те имат и по-екстремни стратегии за справяне
Макросоциални ситуации на икономически, политически, духовни кризи видимо удрят по-силно мъжете. Жените в този смисъл са по-издръжливи от мъжете, обобщи психологът. Мъжете по думите му имат по-екстремни стратегии, рискови стратегии, а успяват тези, които имат постоянна, но сигурна стратегия за справяне – опитът е показал, че жените са този пол.
Козметиката е изобретена от древните египтяни - мъже, уточни психологът: