Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Панайот Рандев: Еволюционно мъжкият пол е по-нестабилен

Мъжете са измислили козметиката и плетенето, в днешния свят по-печеливши са женските стратегии за справяне

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

В днешния динамичен свят все повече женският начин за справяне става по-важен и мъже, които не притежават подобни качества, не са адаптивни. Това каза психологът Панайот Рандев в предаването "Нощен хоризонт":

"Още 70-те години на миналия век беше доказано, че когато в даден човек, независимо биологически дали мъж или жена, се съчетават двете неща - и мъжественост, и женственост във висока степен (това се нарича андрогинност), тази интеграция на психичните свойства ни дава много по-богат спектър от справяне, отколкото ако сме мъжкар, или някаква женичка от типа "пуфи", с розови панделки."

XXI век е такъв, че изисква много компромиси, много баланси, а това са по-скоро женствени качества, допълни психологът: "Затова аз може да съм мъж, биологически човек, аз съм много космат, брадат и т.н. , но ако не действам с женски способи в бизнеса и в политиката аз ще бъда издухан от нея."
Еволюцията на пола е така направена от природата, че мъжката част е тази, с която природата експериментира. През по-голямата част от историята – над 2 милиарда години съществата са били еднополови, припомни Рандев. По думите му, тогавашните същества са се клонирали, делели, вследствие на което при милионите копирания са се натрупвали мутации, а преди около  милиард и 200 милиона години се е породило половото размножаване:

„Според някои проучвания и теории в началото е имало не два, а повече пола – три, четири, даже до шест ги докарват учените. Тоест, природата е експериментирала, но се оказва, че двата пола са оптимумът. Ако половете бяха повече – три-четири-пет-шест, се получава толкова огромно разнообразие, че системите много бързо изчезват. Като са два пола – както сме ние, има запазване на системата, тоест например 90% е стабилна и има 10% някакво разнообразие.“

"Към момента на едно зачеване 2:1 е съотношението мъжки към женски ембриони и тъй като именно мъжките са по-слаби, по-нестабилни, повечето от тях измират. Спонтанните аборти стават предимно с мъжки ембриони. В момента на раждането съотношението е 105 на 100 в полза на мъжките, защото природата знае, че те ще дадат повече фира по-нататък. Като станат на 20-30 години, се изравняват, а като станат на 60-70-80, жените са повече от мъжете", изтъкна още специалистът.

Мъжкият пол е по-нестабилен биологически

Заради по-различната адаптивна и еволюционна функция на двата пола мъжкият пол е по-нестабилен чисто биологически, за да може да генерира по-разнообразни неща и да експериментира, подчерта психологът:

„Ако в дадена ситуация даден проблем – биологичен, социален, психологичен, има десет възможни логически решения, разнообразието на мъжкия пол дава възможност да се изследват всички тези десет варианта. Два-три от тях са ужасни. Едно-две са страхотни – много хитри, много умни. Масата обаче – пет-шест варианта – са тези, които са устойчиви и добри. Тоест, целта на мъжкия пол е да експериментира с вариантите, от които половината са малко екстравагантни, но половината са ОК. Целта на женския пол е да гледа „сеира“ на мъжките, които се провалят и да заложи на стабилното. От десет мъжки пет не са много красиви, не са много богати, но стават и те залагат на тях, защото това е сигурно. Ако залагаха на лудите или болните, или гениите, красавците и богаташите – това е рисково.“

"Целта на женския пол не в контекста на двойката, а на човечеството, е да заложи на сигурното и да го предаде на поколенията, тъй като биологическата цел на жената е да е нещо като инкубатор, който ще пренесе добрите гени в следващото поколение", каза още Панайот Рандев.

"В този смисъл ролята на мъжете е да експериментират, но за съжаление това води до много фира във всякакъв смисъл - биологически, психически, социален, те са по-болнави, по-малко живеят, повечето проблемни неща удрят или предимно тях, или първо тях. Примерно мъжете оплешивяват, след това почват и жените да оплешивяват, мъжете почват да пушат, след 50-100 години и жените почват да пушат. Тоест всички проблеми първо отиват при мъжа, защото те експериментират."

Кризите удрят по-силно мъжете, те имат и по-екстремни стратегии за справяне

Макросоциални ситуации на икономически, политически, духовни кризи видимо удрят по-силно мъжете. Жените в този смисъл са по-издръжливи от мъжете, обобщи психологът. Мъжете по думите му имат по-екстремни стратегии, рискови стратегии, а успяват тези, които имат постоянна, но сигурна стратегия за справяне – опитът е показал, че жените са този пол. 

"Жените са по-изпълнителни, по-организирани, вследствие на това те са по-устойчиви в икономическите, във финансовите си доходи. В дълготрайна перспектива, примерно  10-20 години, ако вземем един мъж и една жена, жената има по-голям шанс да има по-дълго време стабилни доходи, защото мъжът може да получава 5 хиляди лева, след това една година нула."

Козметиката е изобретена от древните египтяни - мъже, уточни психологът:

"Заможните мъже в Древен Египет са били много по-намазани, отколкото са днешните жени и чак по-късно, защото това е било на елита, почнали и жените да се мажат - червило, вежди, да си боядисват косите. Същото е и с плетенето, мъжете почнали да плетат преди 500-600 години. Жените видели от тях, почнали и те да плетат. Много от иновациите се правят от мъже, но исторически се смята, че да се гримираш, да плетеш е женска работа, а всъщност мъжете са го измислили."

Цялото интервю с Панайот Рандев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени