Сега ги учим да ползват месинджър, да се регистрират в социалните мрежи. Опитваме се да ги предпазим от всички опасности в социалните мрежи, разказа пред „Хоризонт“ Сергей Шатров, четвъртокурсник по информатика и компютърни науки.
Сергей се включва за първи път в обучение на пенсионери. Общуването с тях му е интересно, защото, по думите му, те виждат ситуацията от различна гледна точка.
Запитан какви са най-големите киберопасности за хората от третата възраст, Сергей Шатров предупреди, че е най-важно те да четат внимателно всички линкове, които им изпращат и да не отиват към сайтове, които могат да им откраднат лични данни.
Студентите водачи в дигиталния свят обучават възрастните хора в придобиването на базови цифрови умения. Сред важните неща, които възрастните хора ще научат е какво е спам и как да не стават жертва на лъжливи реклами.
Според индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото за 2018 г. България се нарежда на 26-то място сред 28 държави-членки на Европейския съюз.
От варненската академична общност определят подобен тип обучения като малки стъпки за подобряване на дигиталната грамотност на възрастните хора и за успешната им социална адаптация.
Интерес са проявили и други клубове за възрастни хора във Варна.