Двамата са ученици на Светлин Русев. Досега са показвали предимно рисунки и живопис, но това амплоа не е ново за нито един от двамата. От 30 години те се развиват успоредно в живописта и иконописта. Това обаче е първият им общ изложбен проект.
"Ние сме работили върху иконите заедно. За целта трябваше всеки да преглътне собственото си его и да се съобразява освен с каноните в иконописта, така и с естетическите възгледи на другия", разказа Атанас Атанасов в предаването "Хоризонт до обед".
През 2013 г. са проектират и изографисват иконите за параклиса Св. Георги в Морската градина на Бургас, а през 2016 г. по проект на Атанас Атанасов изпълняват и стенопис на купола на храм Св. Петка Българска в местността Рупите, където преди тях е творил Светлин Русев.
По иконописта Атанас и Станимир се увлекли първо чисто технологично. "Там трябва много перфектно да си подготвиш всичко сам - дъската, лепи се платно, грундира се, шлайфа се. Предварителната работа е много по-голяма като обем, отколкото просто да отидеш да си купиш едно платно и да рисуваш върху него."
Чисто технологичното любопитство прераства в задълбочена работа. "По-дълбоко да навлизаме в тематиката, в каноните. Продължаваме да се учим, защото там нещата са необятни."
От една страна канонът запазва традициите, от друга действа ограничаващо, отчита Атанас Атанасов. Масово се правят копия на известни икони, докато ние рисуваме по наши проекти и не копираме, въпреки че в иконописта винаги следваш някакъв първообраз, разказва още той.
За изложбата в "Арте" Атанас Атанасов и Станимир Желев са събрали всички най-важни икони, които стоят на олтара на една църква. Сред творбите, които представят, са Благовещение, Дева Мария, Св. Иоан Кръстител, Архангел Михаил, Рождество Христово, Св. Николай, Св. Иван Рилски, Св. Петка.
За пръв път двамата творци ще покажат и стенописна техника, изпълнена върху панел.
Интервюто чуйте в звуковия файл.