Това заяви пред БНР театроведът и режисьор Илко Ганев.
Когато решенията се вземат от неподготвени хора, "дебютанти, аматьори, ненаясно, неврящи в проблема, когато експертизата им е мъглива", всяко валидирано решение е конфликтно, буди недоумение и създава напрежение в сектора, допълни Ганев, който коментира съдбата на Театър "Азарян" в пространството на НДК, преименуването му на зала 2 "Азарян" и управлението на НДК.
По думите му цари задкулисие - "договорки, лични неща, отношения, трупани с години между Министерството на културата и поверените им ведомства като НДК".
НДК има дългове, за които има противоречива информация, посочи театроведът. Според него се използват популистки съставени оправдания, хвърлят се "мъгла и прах в очите" и няма концепция за развитие.
"В момента наемът на зала 2 "Азарян" е 4500 лева без ДДС и без налична техника. Ако направите сравнение с театри в центъра на столицата – можете да наемете театър с малко по-голям капацитет на залата за по-малко от половината пари на тази сума."
Илко Ганев попита защо година след отпуснатите на НДК 8 милиона лева за съхраняването и опазването му като национален културен институт, няма видими резултати.
По думите му "оперативното ръководство на НДК не познава закона".
"Ако познаваха закона, щяха да знаят, че трябва да прекръстят и например Клуб "Перото". Какъв е този клуб в едно дружество, което трябва да отдава само зали? Защо избирателно се сменят?"
Ганев вижда в действията на ръководството на НДК хаос и реваншизъм.
"Избирателно се правят някакви промени, с цел да се предизвика някакво напрежение."
"От обществен интерес е залите да са пълни, а не 15 представления до края на годината. Спрямо програмата на един театър това е абсолютно разхищение. Там не трябва да се играе на празни зали, трябва да има стратегия кой избира тези представления", отбеляза още Илко Ганев.
"Новия министър на културата го чакаме като Годо. Чакахме го и преди. Често пъти се оказваме изненадани много неприятно. Дъното винаги е много по-дълбоко, отколкото предполагаме. Всяка следваща смяна ни кара да се усмихваме", коментира театроведът в предаването "Преди всички".
Той е категоричен, че Министерството на културата не влиза в ролята на рефер, а "обича да замита проблемите под килима".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.