От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София", която дава възможност на българската публика да се срещне със значими театрални и танцови представления от международната сцена.
"Световен театър в София" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2023 година.
Три спектакъла, които ще се играят на живо на софийска сцена, са акцентът в тазгодишната програма на платформата:
"Животът е сън" и "Любов” са най-новите сценични творби на Деклан Донелан (Великобритания) и Пипо Делбоно (Италия). Спектаклите идват в София веднага след участия на международни театрални фестивали и форуми. След гостуването си в София "Животът е сън” ще бъде представен на един от най-големите театрални фестивали – този в Единбург.

Програмата включва и прожекцията на два големи спектакъла от лондонската сцена, които иначе няма как да бъдат видени на живо – британския "Животът на Пи" с режисьор Макс Уебстър и "Чайка" по Чехов във версия на Аня Райс и с режисьор Джейми Лойд – съответно на 14 юни и 21 юни, в Cinema City Sofia.
Прожекциите са със субтитри на български.
В допълнение на основната програма има и дигитална, която ще бъде достъпна за зрителите в цялата страна. Това са 5 стрийминга на спектакли на значими творци, които вече не се играят, както и представления в един нов формат, който унгарският театър "Мадач" (Будапеща) развива по време на пандемията – така наречените "театрални филми", или филмирани спектакли.
Организатор на платформата е фондация "Виа фест", с подкрепата на Столичната община, в партньорство със Сдружение "Антракт", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Националния фонд "Култура“, на Италианския културен институт и Унгарския културен институт в София.
Програмата на тазгодишното 17-о издание на "Световен театър в София" представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БТА и "Световен театър в София"