Младите жени се опитват да съчетаят тези почти несъвместими понятия. Едната е с диплома по архитектура, другата по икономика.
Момичета искат да помогнат на майка си ,която от 38 годишна възраст страда от множествена склероза. Затова и преди 5 години правят компания за здравословно хранене по специални рецепти и със специални съставки. През седмицата приготвят храна за клиентите и за много от българските детски градини в Чикаго, а в почивните дни организират сватби и различни други тържества. Доминика идва преди 10-тина години.
Маргарита пристига първа на студентска бригада и казва,че Америка я посреща съвсем не според очакванията:
"Мръсни улици, хора седящи и лежащи по земята, затрупани кофи с боклук, беше американската реалност, с която се сблъсках часове след като кацнах тук и абсолютно различна от това, което бях виждала по филмите.
По студентска програма бях разпределена да работя в едно заведение ,ресторант в Уисконсин. Беше натоварено, но пък беше весело. Бяхме чудесна група български студенти, които работихме здраво, но пък се подкрепяхме и използвахме всеки един момент да се наслаждаваме на екскурзията си.
После останах и реших да продължа обучението си тук. Прехвърлих кредит часовете си от България по "Архитектура".
Първоначално започнах да работя за американска компания тук, но след това се омъжих. Родих. Въпреки плановете ми да се върна на работа, след раждането на дъщеря ми в момента, в който я хванах в ръце плановете ми драстично се промениха и реших, че връщането ми на работа ще бъде отложено за момента. Както и сега, майчинството в Америка е максимум три месеца, които могат да бъдат разпределени между бременността и времето след раждане, които са и неплатени, разказа в рубриката “Америка - илюзии и реалности” в предаването "Закуска на тревата" Маргарита Халачева.
"Когато на майка ми беше поставена диагнозата множествена склероза, след разговори с лекари и диетолози тук в България все повече ставаше ясно, че начинът на живот и хранене оказва голямо влияние върху здравословното състояние и върху имунната система на хората с автоимунни заболявания. Тогава решихме да направим кухня, която всъщност да улеснява живота на хора в подобни ситуации. При майка ни със сигурност има вече резултат. Тя се чувства добре.
Аз съм привърженик на идеята, че хората трябва да мечтаят. Дали мечтата е американска или българска - няма значение - тя трябва да се усъвършенства и надгражда, смята Халачева.
Още по темата в звуковия файл.