"Това, с което обикновено Африка влиза в новините са събития, които са доста травмиращи – войни, конфликти, миграция, проблеми с изхранването на населението. На африканския континент живее повече от 1,5 милиарда население. Това е мисията на този център – да говори, да представя – дали като филмово, като театрално изкуство, като изложби, да представи този пъстър, многолик живот на Африка, където се говорят около 2 хиляди езика", подчерта в интервю за БНР проф. Мадлен Данова, декан на Факултета по класически и нови филологии в СУ.
От 5 години в Софийския университет има специалност Африканистика, а от една година и катедра Африканистика и тихоокеански изследвания, уточни тя.
Тази година ще се проведе още работилница, посветена на африканския театър, съобщи проф. Данова. Очаква се да дойдат завършили в България нигерийци, които работят в Лондон. През есента пък ще има изложба на сенегалски художник.
По думите ѝ представянето на Африка чрез култура може да преобърне негативните представи за този континент.
Запитана безвъзвратно ли са загубени връзките на България с африканските държави, които бяха силни преди 1989 г., преподавателката посочи, че една от мисиите на центъра в Софийския университет е проект за свързване с хора, завършили Софийския университет:
"Да се опитаме да издирим тези хора, доколкото е възможно, няма да са всички. Но да видим как тяхната съдба е била оформена от годините, прекарани в България. Те са нашето богатство в Африка. В момента България има много слабо представяне на африканския континент, а това е континентът на следващите десетилетия", коментира проф. Мадлен Данова в предаването "Събота 150".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.