Световният ден на фармацевта, отбелязван на 25-и септември, е специален ден, посветен на професионалистите в областта на фармацията. Тази година той се отбелязва под мотото "Магистър-фармацевтите укрепват здравната система". Този ден има историческо значение, тъй като преди 111 години на същата дата е била създадена Международната федерация на фармацевтите (FIP). FIP обединява 152 национални фармацевтични организации от цял свят, включително и Българския фармацевтичен съюз.
Историята на аптечното дело в България има дълги корени, като се заражда около 1865 година по време на Българското възраждане. Първоначално не са съществували сериозни изисквания по отношение на създаването и управлението на аптеки.
В интервю за "Нашият ден" Ваня Тонкова, уредник на Музея на медицината към Медицинския университет във Варна, споделя интересни факти от историята на аптечното дело в България. След въвеждането на изискването, че аптеката може да бъде управлявана само от лица с диплома по фармация, е позволено издаването на разрешително за приготвяне на лекарства и тефтер за регистрация.
По нейните думи в началото обучението на фармацевтите се е провеждало в Цариград във Военномедицинското училище. Обучителният период беше три години и студентите нямаха право да прехвърлят своето обучение. Това допринесе за малкото количество аптекари по онова време.
Първата аптека от стар тип във Варна е била притежание на Петър Апостолидис и датира от 1881 година. Всички аптеки през този период са изглеждали сходно с нея – с шкафове, в които са били съхранявани силно действащите и отровни вещества. Особеност на тези аптеки е било наличието на огледало, което е служело като последен самоконтрол от страна на аптекаря, за да не се обърка и да види какво лекарство взима.
Световният ден на фармацевта напомня за важната роля, която фармацевтите играят в подпомагането на здравната система и нашето здраве.
Чуйте разговора в звуковия файл.