Изложби на пет различни локации ще бъдат открити едновременно в рамките на събитието Look – Ecology and Technology. Галериите, които се включват в проекта, са "Аросита", "Харта", "Херитаж", Depoo Gallery и Punta Gallery. Експозициите ще останат в тях от 3 октомври до 17 октомври. Днес е представянето на този мащабен арт проект в Гьоте институт в София.
Свои творби ще представят Александър Мрохс, Анна Стюард, Албена Баева, Александър Вълчев, Филип Попов, Мира Янкова, Мария Налбантова, Лакова и Яна Абрашева.
Елизабет Талауер, която е мултидисциплинарен артист, разказа пред БНР, че не става въпрос за леки пътища за финансиране.
"Когато един творец се занимава с неудобни, неприятни теми, това е нещо, което е много емоционално. Такива са темите, свързани с екология, замърсяване, прекалено бързо развитие на технологията, без да се контролират социалните аспекти. Всички колеги имат дълбоко вътрешно убеждение, че трябва да се обърне внимание и да се въвлече обществото".
Росица Гецова обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо е да се грижим за света, който ни заобикаля.
"Темата е политически модерна, но тя наистина ни вълнува сериозно. Обединява много хора. Във всеки е заложена връзката с природата".
Александър Мрохс събира различни артефакти и обекти, за да ги обединени в една творба.
"Инсталацията в галерия "Херитаж" представлява виртуален комплекс, в който се намират деформирани обекти, които чрез дигитален хореография са интегрирани във виртуалния свят. С помощта на специален сензор посетителят може да навлезе в този виртуален свят и да манипулира обектите. Той става част от инсталацията, която пък се опитва да се провре в реалния свят".
До 6 октомври Александър Мрохс ще присъства лично в галерия "Херитаж" и ще асистира за комуникацията с неговата инсталация.
Албена Баева предтавя две свои серии на фестивала.
"Какво бъдеще очакваме? Антиутопия ли ще е, утопия ли ще е? Как ние бихме изградили света? В момента сме тук и имаме възможност да поправяме грешките и да сътворяваме бъдещето".
Тя не се плаши от възможността да бъде изместена от машините.
"Ако един ден машините се самообучат, за да създават изкуство, то ние ще имаме още едно разнообразие, още един различен глас".
Посветила е време на тренирането на алгоритъм за създаване на изображения.
"Вървя в посока на автономността на идеите и свободата на духа на машините".
Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Гецова, Елизабет Талауер, Александър Мрохс и Албена Баева може да чуете в звуковия файл.