От кого зависи промяната в образованието, дали от държавата или от обществото? Дали само едната страна носи отговорността, или двете заедно могат да формират заедно процес на промяна. В ефира на "Нашият ден" коментира Борис Илиев, преподавател по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".
"Държавата от наше име организира образованието. Следователно трябва да кажем, че държавата прави нещо в образованието, би трябвало по дефиниция да е равнозначно на това, че и ние по този начин се намесваме в държавата", казва той.
Според Борис Илиев държавата носи цялата отговорност какво се случва в образованието, но това не изключва личната отговорност на всеки учител.
Ролята на държавата е да създаде условия на свобода, така че всеки преподавател да поема отговорност, че в тези условия ще протече някакъв качествен образователен процес. Нужна е свобода за всички участници в образователния процес.
"Образователната система има много проблеми. Тя не може да бъде идеална, няма как. И твоята работа като учител е да работиш в една неидеална система", посочва преподавателят.
Личността на учителя е онзи елемент, който поставен в една несъвършена система в класната стая абсолютно реални условия, трябва да я накара да заработи за учениците, казва още Борис Илиев.
Той коментира, че младите учители трябва да бъдат допускани до реалната трудна среда, в която те ще преподават всеки ден. Трябва да има различни стандарти, които да бъдат гъвкави и да отразяват индивидуалните, регионалните и социални различия в образователните нужди.
Чуйте подробности в звуковия файл.