Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри".

Уъркшопът, който е част от поредицата Workshop Festival 2024, е подходящ за танцьори, хореографи и актьори. В него могат да участват студенти и професионалисти в сферата на съвременния танц и актьорското майсторство, както и всеки, който иска да преживее магнетичната сила на популярния в цял свят огнен танц или има интерес към изразяване чрез движение.

Заниманията ще се водят на английски, с възможност за превод на български и/или испански, уточняват организаторите.

Изкуството на фламенкото води началото си от XVIII век, когато андалуските цигани започнали чрез песни да изразяват емоциите си и в следствие на номадския си начин на живот комбинират арабска, индийска и европейска фолклорна култура в едно. Днес фламенкото е в списъка на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството и привлича все повече почитатели, разказа в "Артефир" режисьорката Елена Панайотова, председател на фондация "Ден Гри".


Карлос Отеро има над двайсетгодишна биография като танцьор, хореограф и учител по фламенко. Има опит в много форми на фламенко, но е специализиран в "таблао", или "чисто фламенко", което е силно импровизационно.

Роден е в Лондон, но семейството му произхожда от Галиция, Испания. Бил е шест години артистичен посланик към Royal Opera House в Лондон. Води обучения по фламенко танц в различни международни платформи, включително към City Academy London, а спектаклите му са носители на множество награди.

Години наред е работил и като доброволец в програмата "Артисти за деца", която Елена Панайотова създава и ръководи в продължение на 15 години. В програмата участват деца и младежи в неравностойно положение от домове в цяла България, като заниманията променят живота на много от тях към по-добро.

Уъркшопът на Карлос Отеро по фламенко ще завърши на 11 септември с демонстрация пред публика в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала". Входът за представлението е свободен.

Снимки: Theatre Alternatives BG
По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна