Новата българо-швейцарска програма за сътрудничество вече е одобрена. Финансирането започва догодина. За Национален парк "Рила" тя е пилотна и изключително иновативна, коментира пред БНР главният експерт Стефан Кирилов. По думите му, за първи път се насочва комплексно вниманието към опазването на биологичното разнообразие и местните общности.
Първият компонент от българо-швейцарската програма предвижда мащабни промени в посетителския информационен център "Паничище", който се намира на 1450 метра надморска височина и откъдето тръгва най-големият туристопоток в Рила.
"Да бъде модерен привлекателен център. Мястото неслучайно е избрано – вход към планината Рила. Ще се приложат съвременни експозиции, модели. Всичко ще бъде интерактивно. Предстои пълно реновиране на сградата с цел постигане на висока енергийна ефективност."
Бившата ловна царска резиденция "Саръгьол", която вече е собственост на държавата и се стопанисва от НП "Рила", ще бъде превърната в национален природозащитен и обучителен център, като се запази архитектурната идентичност на обекта, уточнява Стефан Кирилов.
"Край него минават основни туристически маршрути. Второто място, където има много голям туристопоток след Седемте рилски езера. "Саръгьол" е паметник на културата от национално значение. Ще бъде запазен изцяло обликът на двете основни сгради."
В комплекса предстои изграждането и на център за екологично обучение на деца и младежи.
В момента се провеждат информационни срещи с всички заинтересовани страни. Най-голям интерес предизвиква вторият компонент от българо-швейцарската програма, който предвижда модернизиране на няколко от хижите в Рила.
"Ще бъдат избрани хижи, които да се реновират, като се търсят начини за енергийна ефективност, модернизация, придобиване на европейски вид на хижите."
На 10 септември в Самоков ще бъде представена концепцията за обновяване на хижите.