Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалността е в криза, прави равносметка лекар с 40-годишен стаж

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Дълги години специалността била "подмятана между стоматологията и медицината" и се е получил дефицит на лекари, разказва единственият специалист в Плевен

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж.

"Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери", пояснява д-р Димитрова пред БНР.

Специалността е в криза. Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са само в определени региони, изтъква тя. В София има 3 отделения, в Пловдив – 2, а във Варна и Русе по едно.

"Хората от Търново няма къде да отидат. В Стара Загора няма. Говоря за големите университетски центрове."

Липсата на специалисти води и до забавена или погрешна диагностика, очертава друг проблем д-р Лиляна Димитрова.  

"Малко държава, малко народ, но проблемите са много", коментира лицево-челюстният хирург.

Да се преразгледа начина, по който се придобива тази специалност, апелира д-р Димитрова.

Обмисля се промяна в наредбата за специализациите, за да се редуцират изискванията за специализация в повече лечебни заведения, посочва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.  

Въпреки че Плевен е своеобразен медицински център и според статистиката е в челото на класацията у нас по брой на лекари спрямо населението, в държавната болница в тази област работи само един специалист - д-р Цветомир Стоянов. Той практикува в Клиниката по уши, нос и гърло.

"Това е от години. Действащата структура, закрита от 12-13 години,  така и не се възстанови. Аз съм единственият специалист, който се опитва да поддържа прилично ниво на работа. В Северна България – от Видин до Русе, няма никой", подчертава специалистът.

"Всички лицеви травми, тумори на лицето и на шията, пристигат тук. От околните области цялата тежка патология на глава и шия пристига тук."

"Дълги години самата специалност беше подмятана между стоматологията и медицината и се получи празнина и дефицит на лекари, който сега не може да се запълни", отбелязва още д-р Стоянов.

"Самата специалност е изключително интересна и в целия свят е изключително добре платена", допълва той.

Като спасителен вариант на първо време д-р Стоянов вижда възможността "поне в университетските болници да има стационари по лицево-челюстна хирургия".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени