Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Български олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров".
Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води именно тя. Олимпийската ни шампионка по карате от Токио 2020 показа на децата от столичното 140 училище "Иван Богоров" първите стъпки в каратето.
Освен каратистката ни Ивет Горанова, също и боксьорите Рами Киуан и Станимира Петрова, както и гимнастичката Невяна Владинова потренираха с децата от столичното 140-то училище.
"Спортът учи децата, но и нас възрастните, на дисциплина, търпение, постоянство, целеустременост. За мен най-важното е уважението - да уважаваме всички около нас - и по-добрите, и по-слабите, и загубилите, и победителите, и конкуренцията, което няма как да не доведе до по-малко агресия и до повече разбиране и повече любов", каза Невяна Владинова.
"Спортът е мястото - ако имаш някакви намерения да показваш какво можеш физически - там е мястото", добави Рами Киуан и призова: "Бъдете в залите, тренирайте! Не на насилието! Влагайте усилията си там, където трябва!".
Кампанията на Агенцията за закрила на детето ще продължи два месеца. Основната цел е да се променят обществените нагласи и да се постигне нулева толерантност към всякакъв вид насилие над и между деца, обясни д-р Теодора Иванова от агенцията.
А статистиката е стряскаща. Постъпилите сигнали през 2023 г. са 1474. Почти половината от тях се отнасят до физическо насилие. Ръст от над 50% бележат сигналите за пренебрегване – през 2023 г. те достигат 217, докато през 2022 г. са били 138.
Институциите трябва да реагират незабавно на детско насилие, казва и Камелия Николова от дирекцията, която следи дали институциите реагират адекватно при сигнали за насилие:
"Най-често като нарушение се установява несвоевременно сигнализиране за насилие. Институциите се опитват по някакъв начин сами да се справят със ситуацията. Законът казва - всеки, на когото стане известно, че дете се нуждае от закрила, следва незабавно да уведоми Дирекция "Социално подпомагане", органите на МВР или Държавната агенция за закрила на детето. Наказваме лица, които не са физически, които не са изпълнили тези задължения. Това е като своеобразна превенция".
Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.