На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и докторска дисертация по теоретична физика. Кариерата му започва като преподавател в Щатския колеж на Айова, където научните му интереси го изправят пред необходимостта от решаване на сложни диференциални уравнения, изискващи обемни изчисления.
Наличната техника тогава – табулатори, настолни калкулатори и касови апарати – не е достатъчно гъвкава. Тази липса на подходящи инструменти провокира Атанасов да търси нови решения. Заедно с Клифърд Бери, той създава прототип на машина, която използва двоична система и регенеративна памет – елементите, които днес се смятат за основни в съвременните компютри.
Проектът на Атанасов и Бери обаче не стига до завършен етап поради началото на Втората световна война, а прототипът на машината се изгубва. Войната отклонява кариерата на Атанасов към военни проекти, които го ангажират през следващите десетилетия. През този период той основава своя консултантска компания и се утвърждава като успешен бизнесмен.
През 1967 г., адвокати, разследващи патентния спор около ENIAC, се обръщат към Атанасов, което води до разкриването на неговия предвоенен проект. Признанието за неговото откритие идва с делото Honeywell v. Sperry Rand през 1973 г., когато съдът признава приноса му към развитието на компютърната технология.
Въпреки че приносът му е косвен, значимостта на неговата работа е неоспорима. В България, Атанасов е признат с множество награди, включително два ордена "Кирил и Методий" и "Народна Република България", и е избран за чуждестранен член на Българската академия на науките през 1983 г.
Джон Атанасов посещава България два пъти – през 1970 г. и 1985 г. По време на второто си посещение, той вече е признат като изобретател на компютъра. Посещава родното място на баща си в с. Бояджик, Ямболско, където е посрещнат с голямо признание и получава ключа за "Почетен гражданин на гр. Ямбол".
В звуковия файл можете да чуете запис от Златния фонд на БНР с интервюто с проф. Благовест Сендов за приноса и личността на Атанасов. Записът е направен през 1998 г.
Слушайте!