Три златни медала за националите ни по скокове на батут от МТ „Купа на приятелството“

Мариела Пенева
Снимка: официален фотограф на СП: startphoto.bg

Отлично представяне записаха  българските спортисти в 51-я международен турнир "Купа на приятелството" в чешкия град Яблонец Ниска.

3 златни отличия, 4 сребърни и 1 бронз спечелиха националите ни.

Най-изявенста ни състезателка при жени (батут индивидуално) Христина Пенева се класира на престижното 8-о място от общо 57 участнички.

Българката получи за своето изпълнение оценка от 30.590т., което й отреди място в топ 8. Първа стана олимпийската участничка от САЩ Джесика Стивънс с 54.600т.

Христина Пенева изигра комбинацията си много добре на полуфинала и влезе с втора по-сила оценка от 52.890т. Във финала възпитаничката на  Станислав Стоянов не успя да довърши комбинацията и прекрати на седмия елемент от общо десет задължителни, което й отреди осмото място.

Златен медал при девойки 13-14г. спечели Преслава Пенчева, която получи най-високата оценка от 49.980т. за своето изпълнение в конкуренцията на 45 участнички. Другата ни представителка в същия финал Александра Вакарелска се класира на 4-о място с резултат 47.280т.

При девойки 15-16 години Марияна Узунова спечели сребърен медал с оценка 50.360т., а титлата стана притежание на Летиция Ратаели (Италия) с 52.210т. В тази възраст се състезаваха 54 участнички.

При девойки 11-12 г. Кристина Колева се окичи със сребърното отличие с оценка 46.630т., като бе изпреварена само от победителката Лени Ритхофер (Германия) с 47.080 точки. В същата възраст дебютантката ни Делина Михайлова се нареди на 5-о място с 44.140т.

Бронзов медал при юношите 11-12г. спечели Александър Рачев с оценка от 47.050т., а шампион стана Микотай Малачовски (Полша) с 48.710т. Втори пред българина се нареди представителят на Азербайджан - Омар Казимли с 47.600т.

Другият ни представител във финала, но при юноши 13-14 г. Георги Георгиев се нареди на 4-а позиция с оценка 49.680т. Светослав Георгиев допусна грешка, която го класира на 8-о място.

Още четири отличия в синхронните скокове спечелиха родните национали в Чехия.

Тандемът ни при жени Христина Пенева/Катерина Кулешова се нареди на 2-о място с резултат 46.090т. Шампионки станаха домакините от Чехия - Михаела Юричкова/Анета Хрудова с 46.170т. Бронзът е за Украйна – София Аларова/ Вероника Пятакова.

При мъже  Георги Бесарбовски/Калоян Петров заеха 7-о място, след като влязоха с първи резултат на финала, но там допуснаха грешка и останаха без отличие.

При девойки 13-14 г. тандемът Мирела Косева/Сияна Павлова грабна златото с оценка 44.270т., а среброто остана за другият български синхрон Александра Вакарелска/Делина Михайлова с резултат 43.390т.

Също златен медал при юноши 13-14г. в синхронните скокове спечелиха Георги Георгиев/Александър Рачев с оценка 44.400т.

В състезанието българската делегация беше представена от 20 спортисти, 5 треньори – националния наставник Станислав Стоянов и личните треньори Мариана Макулова, Юлиан Георгиев, Димитър Димов и Ваня Бабкина. Съдия на турнира бе Милена Тачева, а ръководител на делегацията ни е председателят на Българска федерация скокове батут Стоян Димитров.

По публикацията работи: Кръстина Иванова