"Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване, свързано с проекта. Вече бях видял някои снимки, Златните мостове, Морените на Витоша. Но след като видях на живо реалните размери, се наложи да нанеса поправки в проекта", разказа Гийем Фонт в предаването "Преди всички" на БНР.
"Форматът на моя проект е стенопис. Обикновено изобразявам флората и фауната на местата, които посещавам. Моето послание е ние като човешки същества да се опитваме да съхраняваме екосистемите. Петнистата тинтява е включена в Червената книга на застрашените видове в България", отбеляза художникът.
Стената гледа директно към двора на Националната професионална гимназия по полиграфия. Картината е разработена в детайли, поясни Деляна Ангелова, продуцент на проекта от фондация Visionary.
"Той е много добър график. По научен начин вкарва елементи от природата и същевременно много мистичен и магичен елемент – чрез неговото въображение и разработките на текстурите. Самата композиция изглежда приказно."
"Пътят на артиста е много егоцентричен, затова винаги съм се питал какво мога да направя и за другите", сподели Гийем Фонт, който преподава в училище по изкуства в Барселона и е автор на проект за социално ангажирано изкуство в Мексико.
Стенописът е реализиран и със съдействието на Институт Сервантес - София и Столична община - Програма "Европа" 2024.
Превод в ефир: Светослава Славчева
Снимки: Михаела Драганова, Никола Багаров