Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

| Интервю

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО.

Искахме да ги направим по-близки до нас, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Тетяна Станева, основател и един от програмните директори на фестивала. 

Наследството на българите в Украйна е културно наследство на България, посочи тя.

"Едната от нашите мисии е да разкажем повече за нас. Нищичко не се знае за нас. Някои даже не знаят къде се намира Бесарабия в Украйна. Абсолютна дупка има. Ако имахме обща граница с България, и амбицията, и сътрудничеството щяха да бъдат съвсем други. Изглежда така, че братушките от Русия са по-родни, отколкото украинските българи", коментира Станева.

Тетяна Станева и Сергий Зейналов; Снимка: Ирина Недева

В програмата на фестивала участват над 50 филма от Украйна.

Искаме българите да видят тези филми, защото има много исторически паралели, отбеляза Сергий Зейналов, също програмен директор на фестивала. Зейналов е роден през 1994 г. в семейството на бесарабски българи, ранните си години прекарва в Ялта, впоследствие се прехвърля в Киев. Зад гърба си има множество документални филми.

"Ялта за мен е място на много добри спомени. Там съм прекарал детството си. Това е много красиво място, с красота без аналог по света. България много ми прилича на Крим – има и море, и планини. Много искам да се върна в Ялта, защото много я обичам, но това е нереалистично", разказа Зейналов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна