Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сладостта понякога горчи...

Д-р Наталия Темелкова
Снимка: Кирил Чобанов

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям слушателски интерес. Така бе и сега, макар че първите акценти на диалога бяха върху промените на диабета и неговото лечение в рамките на една година. Подчертахме т.нар. "коварство" на болестта – скритите симптоми, липсата на болков синдром и изявена клинична картина.

"Това, което може да отчетем като промяна дори само в рамките на една календарна година – подчерта нашият тост, е нарастването на броя заболели, голяма част от които не са диагностицирани и не са потърсили лекарска помощ". А "белезите", които захарната болест оставя в организма и в тялото, са огромни.

Има една стара максима, че от диабет не се умира. Но болестта поразява очните дъна, бъбреците, сърдечно-съдовата система, крайниците и нервната система като цяло, влияе върху основните метаболитни функции в тялото. Именно това превръща диагнозата в социално-значимо заболяване. Причините за неговото "отключване" са много: лошите хранителни навици, наднорменото тегло, злоупотребата с алкохол и тютюн, обездвижването, липсата на самоконтрол и редовни кръвни изследвания.

В отговор на слушателски въпроси д-р Н. Темелкова коментира значението на щитовидната жлеза за хормоналния баланс, възникването на диабетна невропатия и ретинопатия, появата на остеопороза и подагра отново като резултат от изброените причини. 

Обстойно разсъждавахме и върху значението и ролята на изследванията, контрола, превенцията, начина на живот. Точната диагноза и определяне стадия на болестта са от изключително значение за контролирането на диабета. Поддържането на нормални стойности на кръвната захар се постига в зависимост от типа диабет и не винаги това е терапия единствено с инсулин. Впрочем в студиото на здравното предаване подчертахме една нова тенденция сред фирмите-производителки на антидиабетни препарати. Фармаиндустрията вече се насочва към създаването на лекарства срещу затлъстяване и борба с метаболитния синдром, които са в основата на болестите на обмяната.

И като заключение нашият гост д-р Наталия Темелкова отново призова за нормалност в житейски и философски план, за движение и контрол на кръвната захар, включително и чрез изследване на т.нар. гликиран хемоглобин.


Проф. Владимир Пилософ
В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветено на здравето, отдадохме и почит към проф. Владимир Пилософ, напуснал семейството от наши приятели и сътрудници.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна