"Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него, съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин, за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за БНР Пламен Петров, директор на Художествената галерия в Казанлък.
За картината на Иван Милев "Ахинора" преди около две години беше създаден музей - тя е единствената картина не само у нас, а и по света, която си има свой собствен музей.
Този вторник и сряда "Ахинора" беше специален гост в изложбата в СГХГ "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век".
"Защо ме будите?" – така беше озаглавена лекцията на д-р Пламен Петров, посветена на картината и на нейния художник. Лекция, която той изнесе пред публиката в Градската галерия в София вечерта в сряда.
"Ахинора" и този поглед се оказва не само за творчеството на Иван Милев, но и за цялата история на портрета в българското изкуство, особено през 20- те години, действително извънреден като композиционно решение от една страна и като колорит и естетика, която се постига в този портрет, от друга страна.
Тази естетика се определя от част от публиката, и от немалко изследователи като повлияна от стилистиката на сецесиона и изключително от творчеството на Густав Климт, посочи още Петров.
"Музей "Ахинора" се помещава в сграда, проектирана като дом на семейството на Емануил и Нина Станчеви и издигната на прехода между 20-те и 30-те години на миналия век. Главата на фамилията е търговец и е свързан с развитието на местното читалище „Искра“. Съпругата му Нина Станчева е медицинска сестра и аптекарка. Родовата памет предава историята за творба на художника Иван Милев, която е дарена на семейството от първата му самостоятелна изложба в Казанлък. В края на 2021 г. сградата се превръща в музейно пространство, което да приюти една от най-ценните творби, съхранявани в града на розите – картината на Иван Милев от 1925 г., която дарява на родния Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината "Ахинора". Музей "Ахинора" е открит официално на 24 май 2023 г. като филиал на Художествена галерия – Казанлък.
Пламен Петров е български историк, публицист и изкуствовед. Роден е на 6 август 1983 г. във Велико Търново. Образованието му преминава последователно през УАСГ, НХА, СУ „Св. Климент Охридски“ и НБУ. Преподавател е към катедра „Съвременна българска история“ при Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където през 2020 г. защитава дисертация, посветена на отношенията между властта и изкуството в България през 70-те години на ХХ в. През годините публикува свои текстове в списания „L’Europeo“, „A-specto“, „Abitare“, във вестници „24 часа“, „Култура“ и др. Автор е на няколко монографични изследвания. От 2021 г. е директор на Художествена галерия - Казанлък.
Още по темата слушайте в звуковия файл.