"Образът на гората и планината като някакви митични пространства между културата и природата очевидно се преливат в някакви пространства отвъд сюжета", каза пред БНР режисьорката Ани Васева.
По думите ѝ в представлението са включени два текста, които се занимават с образа на бог Пан. "Паниката, която произхожда от името на бог Пан и която е свързана с чувството на неочакван страх, което те застига изведнъж, както си седиш на слънчева поляна през деня. Няма никаква причина да има чувство на страх, но някакво необяснимо чувство се появява", добави тя и разказа още за бог Пан.
Вълшебната гора е гората на Пан, Артемида, Орфей, дриадите, вакханките и неизброими същества от други митологии. Тя е самото място на произхода на изкуствата – тайните Дионисови ритуали, изпълнявани на границите на градските пространства и горите, разказват организаторите. И още:
""Вълшебната гора" е скок във фантастичното измерение на природата в изкуствата, в ритуалите на преображението и другостта, във въображението за други форми на съществуване – източник на страхове, културни обсесии и фантазии".
Според Ани Васева действието на живо, звукът на живо и видеото, което предоставя голяма част от структурата на спектакъла, действат с равна сила.
Цялото интервю на Ирина Недева с Ани Васева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.