Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полиция и общество – права и задължения на страните

Анелия Торошанова и Тодор Тодоров
Снимка: БНР

Полиция и общество. Какви са правата и задълженията на страните? Макар и много често хулена и нехаресвана, полицията, в крайна сметка работи в полза а обществото. Всеки пострадал от някакво престъпление, отива в районното управление да се оплаче. Затова е добре гражданите да проявяват разбиране и да съдействат. Отношението общество – полиция е крехко и накърнено през годините. 

Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:

Задачите на полицията днес

"Задачите на българската полиция днес са такива, каквито са и задачите на европейската полиция. Две основни. Едната е да разкрива и да предотвратява престъпления, с което да опазва обществения ред. И като венец на всичко – да защити правата и законните интереси на гражданите. 

Дали нашето общество е съгласно с това, което казваме? Знаем исторически, че между обществото и полицията винаги е имало антагонистични отношения. Ясно е защо е така – полицията все пак е репресивен орган. А обществото пък си въобразява, че има всякакви права, особено в условията на демокрация. Целта на темата днес е все пак да покажем и правата, и задълженията на страните."

Кога полицията задържа

"Полицията задържа винаги когато е налице извършване на престъпление. Нашето общество приема, че задържането и арестът са едно и също. Ще разгранича – задържането е една временна мярка, може да бъде в рамките на 2 до 24 часа. След изтичането на това време задържаният може да си отиде вкъщи. Докато арестът е такова задържане, което е за неопределено време и за други цели на полицията. Има голяма разлика между задържане и арест. 

Полицията има право да задържи гражданина до 24 часа. Ако това време не ѝ достигне, за да разкрие престъплението и да събере доказателства, тя може да поиска допълнителни часове до 36 или 72 часа. Тук вече санкция има прокурорът. А постоянното задържане, което прераства в арест под стража, това го решава съдът

Наричам полицията и прокуратурата "репресивни органи", защото става дума за престъпления, които не могат да се предотвратяват с пожелателни или други начини."

Полицейска регистрация

"След като се задържи едно лице, се пристъпва към полицейска регистрация. Регистрацията, по своя смисъл, съдържа всички онези биофизични, физични, външни белези, които един индивид носи – цвят на очи, кожа, коса, ръст, татуировки... Това се ползва от полицията за по-лесна идентификация на лицата. Полицейската регистрация започва с направата на 3 снимки – анфас, ляв и десен профил. В днешно време се правят и цветни, и черно-бели снимки. Важно за полицейската регистрация е да се вземат пръстови отпечатъци. След това и дланите, в някои случаи – и ходилата. Цялата тази регистрация влиза в информационния масив на полицията.

Право на полицията е при всички положения да извърши тази полицейска регистрация. Гражданинът няма право да се съпротивлява. В повечето случаи, като репресивен орган, полицията има повече права, но има и съществени задължения. Има едно основно право на гражданина – той трябва да се подчини."

Полицейско насилие 

"Всичко, което полицията прави извън своите правомощия, е насилие – психологическо или физическо. Полицейското насилие възниква, когато отсрещният обект (задържан или гражданин на улицата) оказва някаква съпротива. Тогава законът дава право на полицейските органи да използват физическа сила и помощни средства. Много често при използването на физическа сила и помощни средства границата между законното и незаконното е крехка и много лесно се престъпва. Полицаят е все пак човек и понякога прави груби грешки, независимо че в Института по психология на МВР се изучава доста задълбочено психиката на полицаите, преди те да бъдат избрани за служители – на терен или в кабинетите."

Кога полицията не работи законосъобразно

"В два основни случая може да се определи незаконосъобразност на полицейските органи. Първо, съизмеримостта на техните действия, т.е. техните действия трябва да съответстват напълно на степента на тежестта на извършеното престъпление. 

Другият термин е прекомерността в действията на полициятаКогато имаме ползване на специални или помощни средства за задържане или за предотвратяване на престъпление, всичко това трябва да става бавно, методично и балансирано."

Тодор Тодоров дава и примери за полицейско насилие, за крехката граница между законосъобразността и незаконосъобразността, как да съдействаме на полицията, каква е разликата между криминолог и криминалист, колко е уникален Научноизследователският институт институт по криминалистика и криминология към МВР... и още въпроси – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени