Eмисия новини

Законът и Темида

всеки петък от 10.05 до 11.00 часа

Едно предаване за разследваща журналистика, криминални и съдебни новини, дела срещу мафията и организираната престъпност, частни случаи и правни казуси на слушатели, съвети на юриста, разголване на магистрати, смях от съдебните зали.

Екип на предаването: Анелия Торошанова, Таня Любенова

Консултанти:
• адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, експерт по гражданско и семейно право и дела за домашно насилие, основен консултант на предаването;
• Камен Каменов – нотариус, член на Съвета на Камарата на нотариусите в България, години наред е бил заместник-председател на Камарата на нотариусите, автор на книгата "Нотариусът и правото", носител на специалната награда на Съюза на юристите в България, бил е представител на България за Европейската нотариална мрежа към Съвета на нотариатите от Европейския съюз, член на Българската асоциация за Европейско право от 2013 г.;
• адв. Пламен Димитров – бивш служител на МВР и Столичното следствие, специалист по наказателни дела, трудови дела, както и дела, свързани с домашното насилие;
• адв. Екатерина Димитрова – експерт по наказателно право;
• проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е нетолерантността на Съвета на Европа;
• проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при БСК;
• доц. Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация;
• проф. дн Илин Савов е комисар, заместник-ректор от Министерство на вътрешните работи и директор на единственият институт в Република България по Продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора. Той е утвърден експерт по проблемите на националната, международната и киберсигурност, както и специалист по оперативно-издирвателните и оперативно-техническите дейности за защита от престъпни посегателства и прояви. Има над 25 годишен професионален практически опит в структурите на службите за сигурност и МВР на Република България.
Научно-изследователската и преподавателската му дейност се утвърждава и от ангажимента към лекционни курсове в бакалавърски и магистърски програми в няколко български и чуждестранни университета и академии. Автор е на десетки статии, доклади, студии, книги и монографии в областта на противодействието на престъпността и защитата на националната и международната сигурност. Взема участие редица на европейски и световни научни и практико-приложни форуми в България и в чужбина. Член е на международната полицейска асоциация и на съюза на учените в Република България.
• адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България;
• адв. Мария Петрова – експерт по медицинско право;
• адв. Петър Николов – експерт по гражданско право;
• д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация;
• Тодор Тодоров – криминалист и графолог;
• адв. Христиан Митев – експерт по гражданско и административно право;
• Ясен Танев – експерт по киберсигурност;
• проф. Тодор Коларов – експерт по национална сигурност;
• адв. Десислава Матева – експерт по авторско право.
• Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Завършил е СУ "Св. Климент Охридски", Университета на Манчестър, Великобритания, и е доктор по право от Университета на Хамбург, Германия, с дисертация по международно частно право под ръководството на проф. Петер Манковски с награда "magna cum laude". Специaлизира в Хагската академия по международно право. Адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право. Член от най-висока степен (fellow) на Лондонския арбитражен институт (Chartered Institute of Arbitrators, London), арбитър в арбитражните колегии на международни арбитражни институции в Европа, Близкия изток (Дубай и Абу Даби) и Азия. Автор на две книги и над 30 статии в български и международни издания по въпросите на международното частно право и гражданския процес. Дългогодишен автор в сп. "L’Europeo" по теми за история и култура.

• адв. Йорданка Бекирска – правен експерт и медиатор, специализирана в областта на семейното и международното семейно право с акцент върху висококонфликтните казуси. Тя е основател и управляващ партньор на Bekirska Family Law Group, специализирана международна кантора по семейно право, базирана в София, България. Фокусът ѝ е върху висококонфликтни разводи, родителски конфликти, релокация и акцент върху международното отвличане на деца по Хагската конвенция и трансгранични дела със смесена юрисдикция.
Специализация: Семейно право и международно семейно право. Правен експерт с обширен опит и чест участник в работни групи за законодателни промени в България. Лектор по въпросите на международното право и правата на човека към Европейската комисия, Центъра за обучение на адвокати и в Международния институт по социология на правото в Испания. Често е търсен лектор на национални и международни професионални събития по семейно право.
Президент е на Комисията по семейно право към Европейската федерация на адвокатите Fédération des Barreaux d'Europe (FBE, Страсбург). Избрана е за Посланик за България в Париж на Международната асоциация "Адвокати за жените" за среда без насилие. Има над 20 години опит и солидна процесуална експертиза, включително участие в дела пред чуждестранни съдилища. Често е избирана и назначавана за международен експерт. Сертифицирана е като семеен медиатор в трансгранични спорове (MiKK, Берлин). Докторската ѝ работа е фокусирана върху Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца.


Публикации

Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3..

публикувано на 18.07.25 в 12:40
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен,..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни?..

публикувано на 04.07.25 в 12:50
проф. Таня Йосифова

Неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане

Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица.  За..

публикувано на 27.06.25 в 14:50
съдия Марияна Кънчева

При какви условия процесуалните решения на Европейската прокуратура могат да бъдат контролирани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо..

публикувано на 27.06.25 в 12:40
Снимката е илюстративна

Какъв е редът за обжалване на наказателното постановление при ПТП

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Петър Иванов, Варна: Издадено ми е наказателно постановление от КАТ за причинено пътно-транспортно произшествие (ПТП) с парична глоба и..

публикувано на 20.06.25 в 14:50
Проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Конвенционалната престъпност вече 90% е в симбиоза с киберпрестъпността

Световният форум на полицейските организации и агенции за сигурност Дубай World Police Summit 2025 и Световния форум за киберразузнаване с електронно наблюдение в Прага 2025 – два международни форума в областта на сигурността, състояли се в изключително..

публикувано на 20.06.25 в 12:40
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво трябва да съдържа договорът за наем на недвижим имот

Какво е важно да съдържа договорът за наем на недвижим имот? Следва ли договорът да е в писмена форма и защо?  Как се разваля договор за наем при неизпълнение на уговореното в него? Как да накараме наемателя да напусне?  Как да потърсим отговорност от..

публикувано на 13.06.25 в 14:35