Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения.
В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента Александър Вучич. Те са в контекста на нарастващото обществено недоволство след трагедията в Нови Сад, когато загинаха 15 души при срутване на козирка на железопътна гара. Протестите набраха сила и обхванаха и други сектори като студентите и учениците, които настояват за преходно правителство и нови избори.
В Хърватия, 2024 беше годината, в която страната прие еврото. Въпреки това, страната се сблъска и с вътрешни предизвикателства, като трагичния инцидент от 20 декември 2024 г. в училище, при който загина седемгодишно дете, предизвиквайки масови протести и шествия, които изразяват загриженост за сигурността на училищата. Предстоящите на 29.12.2024 г. президентски избори в страната ще бъдат определящи за политическата стабилност на Хърватия. Според прогнозите, сегашният президент Зоран Миланович има сериозни шансове за победа, но има шансове Хърватия отново да има жена президент.
В Румъния политическите събития също бележат важен момент. След като независимият кандидат Калин Джорджеску спечели първия тур на президентските избори, страната беше въвлечена в скандал, свързан с обвинения за намеса от Русия в изборния процес, което доведе до анулиране на резултатите. Междувременно Румъния постигна историческо решение за присъединяване към Шенгенското пространство след 13 години чакане, което бе възприето като голяма победа за страната и за балканската интеграция в Европейския съюз.
В Косово политическата обстановка остава напрегната. Централната избирателна комисия забрани основната сръбска партия "Сръбска листа" да участва в предстоящите парламентарни избори, което още повече изостря отношенията с Белград. Това е част от продължаващото напрежение между Косово и Сърбия, което оказва влияние на стабилността в региона.
Каква беше отиващата си 2024 г. за Балканите и защо тя се оказа изключително бурна за във вътрешнополитически, външнополитически и икономически план коментира Наталия Маева, завеждащ редакция "Новини, образование, култура".