Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Семейно предприятие възражда загубената традиция да се изработват украшения за елха от стъкло

| Репортаж
Снимка: Виктория Петрова

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината.

Според преданията, една година в Лауша реколтата била много бедна и на хората не са им останали продукти за украса на коледната елха. Жителите на Лауша обаче владеели техниката за издърпване на стъкло и така се е появила първата стъклена коледна играчка.

У нас по времето на социализма стъклени играчки са се произвеждали на много места из страната, но процесът е бил автоматизиран. Най-големият завод за производство на стъкло на Балканите тогава се е намирал в България - в Белослав край Варна. Там са се произвеждали от плоски стъкла до огнеупорни домакински стъкларии. Имало е и цехове за ръчно и автоматично производство. След промените по неясни причини заводът фалира.

Преди 4 години Костадин Калоянов, който е родом от Белослав и се занимава със стъкларство от 35 години, като на шега започва да прави стъклени играчки. Днес той и семейството му развиват успешен семеен бизнес, като продават играчките в много страни извън България. Най-далечната им дестинация е Австралия.

"Моят баща е много голям техничар и е супер любопитен, иска да разбира как дадени неща работят", казва Паулина Калоянова за началото.

"След намирането, съвсем случайно на едни тръби от стъкло, с по-различен състав, след доста обстойно проучване открива, че са с много високо съдържание на олово. Доста по-меко, доста по-тънко. За него е любопитно за какво се ползва това стъкло, защото чаша от това не става. Открива, че от въпросните стъклени тръби се правят коледни играчки от стъкло."

Стъклените тръби са с различен диаметър, имат специален състав и са лесно топими. При температура от около 1000 градуса те се размекват и могат да се обработват, разказва Костадин Калоянов.

За направата на сферичните коледни играчки не се използват матрици, всичко се случва със свободното движение на ръцете и контролиран въздух, който се вкарва в тръбичката, пояснява Костадин.

"Той не е духал стъкло никога, не е стъклар. Това е просто хоби, да пробва", допълва Паулина.

"Късметът на начинаещия – още от първия опит става перфектна кръгла топка!"

Костадин си спомня, че първата му играчка – най-ценна за него, всъщност изглеждала доста невзрачно. Съхранява я в работилницата и я показва на посетителите като първо произведено изделие.

"Първата година от 1000 опита имаме 200 успешни. Голяма чупливост, нормално е да се случи това", отбелязва дъщерята Паулина.

Тяхна семейна приятелка – Саша Игнатова, се занимава с рисуване върху стъкло от 35 години. Именно тя изрисува първите 200 успешни играчки.

"Трябва да имаш доста развита фантазия, за да можеш върху тази сферична форма да разположиш правилно всеки от декорите. Това е тънкостта на този занаят – рисуването върху стъкло. Обикновено формите са или цилиндрични, или сферични."

"Ние продаваме в цял свят, не само в България. Няма такъв декор, какъвто тя прави. Успяхме да продадем 200 топки и се запалихме! На приятели и познати. Не ме имали нито магазин, нито Фейсбук страница, нищо."

За оцветяването се използват лакове, предназначени именно за такава дейност, разкриват още тънкости на своя занаят Костадин и Паулина Калоянови.

"Всяка година се опитваме да правим нещо ново и различно. Правим главно класически коледни играчки. Гледаме да правим посребряване – най-трудния процес от направата на коледната играчка. Това е химическата реакция за получаване на огледало. Всяка наша играчка първо става огледална отвътре, след това има цвят, след това става в завършения си вид."

Паулина подчертава, че посребряването е най-трудоемката част от производството, затова и много от конкурентите им си го спестяват. Те обаче държат на това, защото именно то отличава стъклената коледна играчка.

"Този блясък, който има, идва от този процес."

При тях идват хора, които имат колекции от коледни играчки на повече от 70-80 години, които се предават от поколение на поколение, като традицията е всяка година да се купува нова играчка.

Живеем във времена, в които ни трябва повече щастие, повече надежда, повече светлина, затова и докато се изработват стъклените коледни играчки, техните производители Костадин и Паулина мислят за позитивната енергия, която те ще отнесат към онези, които ще ги закупят.

Снимки: Виктория Петрова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна