Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството на културата през 2024 година – равносметка

Илко Ганев: Инвестицията в сценичните изкуства даде своя резултат

Илко Ганев
Снимка: Министерство на културата

Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата?

Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев.

Ганев е от хората, които вярват, че една от основните функции на културата е възпитателна: "Културата би следвало не само да възпитава, а да "достъпва" до повече хора и места. Достъпът е едно от основните условия, за които следва да се работи, спрямо даденостите, особеностите, бюджетите, екипите, с които всички структури в сферата работят", казва зам.-министърът.

На фокус в дейността на Министерството през 2024 година са били националните училища по изкуства – 23 на брой, част от които приемат деца още в предучилищна възраст.

Интересът към изкуствата, по думите на Ганев, е добре да бъде провокиран у децата по естествен начин чрез сценичните изяви и това, което се показва в културните институти и пространства в страната.

"Най-голямата отговорност в културния сектор е да влагаш сърцето и душата си в тази неравностойна битка", заявява гостът.

Сценичните изкуства – театри, музикални и сценични институти, опери, балети, които функционират под шапката на Министерството на културата, получават най-голям дял от бюджетните средства, но и връщат най-много пари в държавния бюджет, пояснява Ганев.  

"Инвестицията в сценичните изкуства даде своя резултат", обобщава зам.-министърът.

Министерството е насочило средства и усилия за обновяване и техническо оборудване на народните читалища и библиотеки в България. Заедно с библиотеките е проведена целева програма за повишаване на медийната грамотност, изтъква Ганев.

Нови политики са проведени и в полза на нематериалното културно наследство.

Имало е забавяне в процедурите, трудности в нормативния ред, недоволство сред творците, но НФК е финансирал около 900 проекта за 18 млн. лв., подчертава зам.-министърът.

Ганев съобщава, че в края на януари 2025 година ще бъде изготвен анализ доколко инвестираните средства по различни програми са достигнали до публиките като резултат от проведените политики.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна