2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:
Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?
Британският военен анализатор Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп:
"Прекратяване на огъня, което ще позволи на Русия да задържи завзетото досега. Но военната помощ за Украйна ще продължи. Намеква се за налагане на такса върху продажбата на руски петрол в световен мащаб, приходите от която ще отидат за възстановяването на Украйна. Предвижда се обещание, че Украйна няма да стане член на НАТО най-малко през следващите 10 години.
По този начин ще се сложи край на боевете поне за близкото бъдеще. Може би по този начин САЩ прилагат върху Русия подхода известен като "моркова и тоягата" – ако не се съгласи на тези условия, Вашингтон ще осигури дори повече военна помощ на Украйна, което ще отслаби позициите на Москва.
Конфликтът няма да бъде решен, войната ще остане отворена, но боевете ще стихнат. Позицията на администрацията на Тръмп е, че при една война на изтощение Украйна в крайна сметка ще загуби, защото е по-малката държава с по-малко население и вече е надвиснала опасността цяло едно поколение млади мъже да бъде жертвано във война, която не може да спечели."
Предизвикват ли страх в Брюксел заплахите на Тръмп за най-малко 10-процентни мита на европейския внос?
Евродепутатът Лина Галвес Муньос от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, която е член на делегацията за отношенията със САЩ:
"През 2016 г. той каза толкова много неща – някои от тях направи, други – не. Не бива да забравяме, че той е бизнесмен и ще гледа на този въпрос като на сделка. Политическите декларации са на едно ниво, а какво всъщност ще направи той – това вече е друго ниво. Митата ще са съобразени, няма да е 10 процента на всичко и ще зависи, както казах от сделката, транзакцията – какво можете да ми дадете вие, коя страна какво иска и какво ще получи в замяна."
Ще запази ли Германия позицията си на европейски лидер?
Европейската политика тази година ще се оформи от изборите за германския Бундестаг през февруари. Матю Карничниг – главен кореспондент на глобалната медийна организация POLITICO за Европа, базиран в Берлин:
"Икономиката ще е основен въпрос по време на предизборната кампания, тъй като страната на практика е в рецесия. Германия е в стагнация от 2019 г. Растежът е едва 0,1 процента и много германци започват да усещат това силно. Също така инфлацията остава по-висока, отколкото на много хора им се иска и това важи за цяла Европа през последните години. Но най-съществени са съкращенията на хиляди работници в големи компании като "Фолксваген" и "Форд", която има голям автомобилен завод в Кьолн. Другата тема са социалните разходи и кой и как ще плаща за тях.“
Тази година Великобритания се подготвя да "рестартира" отношенията си с ЕС, по думите на премиера лейбърист Киър Стармър. В момента е в ход подготовката на нова търговска сделка, планират се лидерски срещи между Стармър и Урсула фон дер Лайен, като първата ще бъде още в началото на годината и по-тясно сътрудничество в областите отбрана, сигурност и търговия – но без присъединяване на Великобритания към единния пазар. Държавният министър на търговията Дъглас Александър:
"Имаме голямо желание да рестартираме отношенията си с нашите приятели и партньори в Европейския съюз. Числата не са приятни що се отнася до последиците за търговията след Брекзит. Реалността е, че 47 процента от британската търговия все още е с ЕС. Така че е належащо да рестартираме отношенията с приятелите ни, партньорите и съседите ни, които са само на 30-ина километра отвъд Ламанша."
Как нестабилността в Близкия Изток ще окаже влияние на цените на петрола през 2025-а?
Прогнозата на журналиста от "Ройтерс" Джордж Хей:
"Предположенията са, че натискът ще намалее, а няма да се увеличи, тъй като според повечето прогнози ще има голям излишък, дори пренасищане с петрол. Това може да окаже влияние на инфлацията, въпреки че към момента не изглежда така."
И по въпроса с борбата с промените в климата и енергийните цени:
"Каквото и да казва Тръмп, той е категоричен, че иска евтина енергия. А щом иска такава, един от начините да я получи е с вятърни турбини и слънчеви панели, които дават относително евтина енергия в сравнение с другите видове източници. А ще е необходимо много електричество за системите с изкуствен интелект и други задачи, които Доналд Тръмп си е поставил. Освен това той заяви, че ще улесни издаването на разрешителни за енергийни проекти."
А как се подготвя Китай за очакваните американски мита? Журналистът от "Ройтерс" Питър Тал Ларсен:
"През 2025 г. хората все още очакват да видят какво ще направят китайските власти, за да поддържат икономическия растеж. Действията им ще зависят в голяма степен от решенията на Тръмп за митата. Ако той изпълни заплаха си и наложи 60-проценти мита на китайския внос, то Пекин няма да има избор освен да приеме пакет фискални стимули. Китай е нащрек, но и внимава, изчаква да види как ще се развие ситуацията, за да предприеме след това отговор. Важно ще е да се проследи какво ще се случи."
2025-а е краят на първата четвърт на XXI век. Няма как да не се запитаме какви ще бъдат следващите 75 години, след като сме били свидетели на първите 25, през които човечеството като че ли се люшка между величие и безнадеждност. Изглежда сме на прага на нова технологична революция, но пък в същото време сякаш се взираме в дулото на заплахата от ядрена война. Непрестанни горещи точки и кризи някъде по земното кълбо, изискващи спешни решения на смели хора. Отваряме новата страница."