Ако се създаде редовна власт, да не се бърза с приемането на промени в Изборния кодекс (ИК).
Това призова пред БНР Мая Манолова, лидер на "Изправи се БГ", част от "БСП-Обединена левица", като обясни:
"Най-малкото защото Конституционният съд за първи път се занимава с изключително сериозна и всеобхватна проверка на начинът, по който се провеждат изборите. ... Би следвало депутатите да изчакат решението на КС, преди да приемат окончателно промените в ИК".
По думите ѝ прибързаното приемане на промени в изборните правила би било знак към гражданите, че "може да се отиде на предсрочни избори".
Мая Манолова посочи, че в предложението на БСП-ОЛ за промени в Изборния кодекс се предлага вместо 13 000 СИК, "пълни с партийни функционери, които си затварят очите, или пък съвсем съзнателно участват в подмяната на изборните резултати", резултатите от изборите да бъдат броени в преброителни центрове, които да се създават на територия от 30 000 избиратели, т.е. около 200 за цялата страна.
Секционните комисии ще се формират както и досега, те ще произвеждат изборите, но няма да броят, уточни още тя.
"Видеонаблюдението ще остане. Въпросът е дали да през целия изборен ден, но е възможно у гражданите да остане усещане, че някой ги следи и това би могло отново да се използва за натиск и за манипулация на избиратели, особено от по-малките места. Аз бих се въздържала да подкрепя видеонаблюдението да е през целия изборен ден. Но при приключването на СИК, когато брои колко души са гласували, колко бюлетини са останали и опакова по специфичен начин урната, би било добре да има видеонаблюдение. Ние сме заложили такива текстове в нашето предложение", каза Манолова, която е част от екипа на БСП-ОЛ, който е подготвил промени в Изборния кодекс, внесени в деловодството на парламента.
Преброителни центрове е предвидено да има за всички видове избори, подчерта тя.
Интервюто на Снежана Иванова с Мая Манолова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.