Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За звездите без лирика

Снимка: Pixabay

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как преди точно 100 години астрономът Едуин Хъбъл обяви, че освен нашата галактика – Млечният път, съществуват още огромно количество други галактики, което измени революционно изучаването на космоса.

С българските астрономи Димитър Колев, Александър Куртенков и Георги Латев от Института по астрономия при БАН се връщаме назад във вековете и годините, за да отбележим важните дати за тази наука. Димитър Колев разказва за създаването на обсерваторията на Рожен, за срещата с първия космонавт Юрий Гагарин, за начините на финансиране на астрономията. Александър Куртенков разказва за книгата си "Съкровищата на Галактиката", и обсъжда новите предизвикателства пред познанието за космоса. Георги Латев се спира върху мотивационните пружини за формиране на желание у младия човек за изучаване на звездите. Разказва и лични спомени за решението си да се посвети на този клон от познанието, свързани с пастир от детските му години.

Участниците анализират и отделянето на астрономията от астрологията, както и нуждата от диференциране между научното, емпирично познание и сферите на езотериката и религията, които понякога са с противоположни, противоречащи си вектори, а понякога имат точки на съприкосновение.


По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна