Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов, журналист от "Свободна Европа".
"Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да покаже, че България, като държава, дължи на своите граждани някакви присъди за корупция, за търговия с влияние, присъди, свързани с организираната престъпност и корумпираната политическа власт. Тъй като знаем, че всякакви изследвания, включително и небългарски, като "Евробарометър", показват, че рейтингът на българската съдебна система е изключително нисък. Може би по-нисък е само на политиците в НС. Очакванията за справедливост са все така незадоволени, независимо че България вече 17 години е членка на ЕС."
Един от най-големите проблеми на съдебната ни система е, че тя не действа независимо от политическата власт. Т.е. при всеки ключов избор на кадри по върховете на съдебната система публиката остава с впечатление, че нещата не се случват, както е разписано в Конституцията за разделението на властите.
Би трябвало един независим орган, какъвто би трябвало да е Висшият съдебен съвет (ВСС) независимо от политическата конюнктура, да избира най-висшите постове в съдебната система. Сега ни предстои такъв избор за главен прокурор.
Фактът е, че през 2024-та окончателно се затвърди тенденцията цялата българска правосъдна система да е с изтекъл срок на годност. Имам предвид, че ключови органи като ВСС, Инспекторатът към ВСС, председателят на ВАС, главният прокурор, председатели на редица съдилища, включително на Софийския градски съд, всички тези постове в момента се заемат временно от заемащите ги. Тъй като съдебната система сама по себе си, а и парламентът като орган, който има квота в някои от органите на съдебната власт, не изпълняват конституционните си задължения да избират нови състави на органите и наследници на постовете с изтекли мандати."
Какво им пречи
"Не съм сигурен дали нещо им пречи, или по-скоро имат интерес да не го правят. Това, което може да им пречи, е конституционно закрепеното условие, че избори, като например за членове на ВСС, изискват квалифицирани мнозинство от 2/3 от депутатите. Заради политическата криза в страната от години и невъзможността да сформира трайно редовно управление очевидно се стигна дотам, че съдебната власт се управлява от хора, които са извън мандата си и не са избирани, а и нямат право да бъдат избирани за повторни мандати. Т.е. ние функционираме в едно временно положение, в което хора, чиито законни мандати са изтекли, продължават да изпълняват функции на най-високо ниво в съдебната власт.
Хората с изтекъл мандат трябва да бъдат сменяни, за да не преяждат с власт, защото още при принципа за разделение на властите се има предвид именно това. Когато назначите за определен брой години един човек на ключова държавна позиция със сериозна власт, какъвто е например главният прокурор, ако например той бъде оставен без ограничения да упражнява тази власт, най-вероятно той ще се корумпира, и най-вероятно хората, от които зависи неговото избиране, ще имат интерес той да им връща услуги. Когато такива хора продължават безкрайно да заемат такива постове извън изискванията на Конституцията, това означава, че се намираме в положение, което не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките и дирижират невъзможността България да се управлява по принципа на върховенството на закона."
Откъде да се започне
"Аз съм скептично настроен, че от това положение може да се излезе по начина, по който в момента се движат нещата. Имам предвид и ниската избирателна активност, и крайната незаинтересованост на масовият гражданин от политическия процес. Да, всекидневно по телевизиите се набива тезата, че самите политици са виновни за това, те са компрометирали до такава степен държавното устройство и вярата на хората в партийната система, че един вид избирателите са спрели да се интересуват. Но това доколко е факт и доколко се вменява, не се наемем да кажа. Със сигурност обаче, когато хората не се интересуват активно от това, което се случва в държавата и не изискват от политиците да си свършат работата, те очевидно нямат интерес да я вършат, защото имат други договорки."
Причинно-следствените връзки
"Мога да дам пример с избора на главен прокурор, в който единственият кандидат е Борислав Сарафов. При положение че през 2025 година сме стигнали до момента, в който имаме конкурс за главен прокурор, в който единствена кандидатура е Борислав Сарафов. При положение че си говорим за липсата на справедливост, за неработеща прокуратура, за политически обвързаност и търговия с влияние, като в скандалите с "8-те джуджета" или с убития брокер на влияние с прякор Мартин Божанов Нотариуса, всички тези скандали, които ни заринаха миналата година и никой от тях не беше изяснен въобще.
Въпреки че бившият главен прокурор Иван Гешев обвиняваше своя заместник Сарафов, че е замесен в организирана престъпна дейност, а Сарафов му отговаряше, че понеже познава методите му (на Гешев) се страхува Гешев да не поръча убийството му... Разбирате ли докъде се е стигнало...
И сега имаме този Сарафов за кандидат за главен прокурор за нови 7 години като титуляр за най-влиятелния пост в прокуратурата и цялата държава. Този човек беше заместник на Гешев, беше заместник на Сотир Цацаров, той е заместник главен прокурор повече от 10 години. Този човек оглавяваше Апелативната специализирана прокуратура през 2011 година, същата Апелативна специализирана прокуратура, която през 2022 беше закрита с огромно мнозинство в НС с аргумента, че специализираното правосъдие се ползва като бухалка и не работи по закон, а е квазирепресивна организация, която незаконно упражнява влияние, вменено ѝ със закон.
Всички тези неща някак си все едно се изпаряват. Паметта на повечето хора е твърде къса и се повтарят тези неща като гавра.
Ами, ако говорим за Инспектората към ВСС, той всъщност в рамките на съдебната система е органът, който трябва да следи всички магистрати за конфликт на интереси, за потенциални корупционни действия, за неритмично гледане на дела, за всички онези неща, от които всъщност редовият гражданин най-често се оплаква, когато има вземане-даване с българската правосъдна система. И този орган в момента кара трети последователен мандат абсолютно незаконно. Това е абсурдно – едни и същи хора на несменяеми позиции, с огромни за нашите стандарти заплати и всъщност резултатът от дейността им е почти никаква."
"Семейството" и показанията на Зартова
"Всъщност имаше показания, за самия Сарафов, че е част от тази група, очевидно престъпна, свързана с "8-те джуджета", тези показания в последствие самата прокуратура ги оцени като недостоверни и монтирани по поръчка на бившия главен прокурор Иван Гешев. Все неща, за които си мисля, че би трябвало да има разследвания и повдигане на обвинения, съдебни процеси. Ако Иван Гешев се е занимавал с престъпления, защо той не е обвиняем? Ако Борислав Сарафов се е страхувал за живота си от Иван Гешев, бидеейки вече година и половина главен прокурор, къде е разследването срещу Иван Гешев?
Всички тези неща, с които овластени хора с огромни заплати ни замерят ежедневно с някакви твърдения, хвърляни по посока на Луната, в зависимост от това какво се е случило и дали е целесъобразно сега да кажем едно или друго, но след известно време вече не е целесъобразно и те спират да говорят. Борислав Сарафов очевидно забрави да говори за всичко, което беше обещал – щеше да изяснява "8-те джуджета“, щеше да изяснява дейността на Мартин Божанов Нотариуса. Нищо от това не се случи. Трудно ми е да предположа кой не е виновен в тази ситуация. Защото бързината, с която гражданите спират да се интересуват от всичко това, в което живеят, е зловеща. Не мисля, че ни чака нещо хубаво."
Връзките между съдебната система и политиците
"Само ще ви припомня, че лидерът на ГЕРБ и три пъти министър-председател на България Бойко Борисов при избора на Иван Гешев за главен прокурор каза по телевизията, че е търсил, търсил, търсил, но друг човек, на когото му се работи, не е намерил. Три години по-късно Иван Гешев се оказа престъпник, ГЕРБ и ДПС свалиха доверието си от него изведнъж рязко и веднага след като ГЕРБ и ДПС свалиха доверието си от него, изведнъж независимият Висш съдебен съвет го уволни за две седмици. Колко да е независим един орган, който чака заповед от партийни лидери, за да се задейства."
Снимка – Борислава Борисова, БНР